31 srpna 2009

Best of

Best of Metallica. Best of ABBA. Best of ....
Nejlepší na BEST of výběrech je, když se povede, aby měly nový výsledný tvar.
Pokud chcete vědět moje pocity, čtěte níže výběr.
Pokud chcete číst něco novýho, jděte někam jinam.
Pokud mě chcete vidět na pivu, máte můj telefon (a s cizími nikam nechodím).
Pokud chcete slyšet Kalahu, vlevo je odkaz na MP3.
Pokud chcete vidět pořádný auta a ženský, mám vlevo galerii.
Thunderbird r.74. Pan Žvejkačka. G11. Fowler - Artur Bryant. Výběr.
Nejlepší na Best of výběrech je, když se povede, aby měly nový výsledný tvar.

BEST OF

Všechno je vpořádku. Starý černý desky poklidně hrajou, rám okna nenuceně prýská přímo před očima, špagety v talíři si osychají jako by se nic nedělo. Chvilku je zima a chvilku horko. Je červenec jako půlka října a nikomu to zas tak moc neva. Mně ne.
Měníme se a stárneme. Nic už se nevrátí zpátky do stejnýho místa. Ani jehla na desce. Ani loupající se nátěr rámu okna, ani tavenej sejra na špagetách. Všechno je vpořádku. A nikomu to zas tak neva. Mně ne.

Protože každý z nás hledá štěstí. Dětský smích. Pravdu. Smysl. Pojďte. Vykoukněte zpoza rohu. Zašklebte se. Žbrblejte. Checheche. Ale víte co se stane, že jo. Vyběhneme na vás. Povalíme vás. Budeme se smát a štěstí se vznese do prostoru všude kolem

Vítr je neuchopitelný. Ne, že by nechtěl, ale nejde to. A ona je taky otázka, jestli my bychom chtěli, aby uchopitelný byl. Ono to dost možná závisí na nás, jestli některé věci mají tvar a objem, nebo nemají. Protože to my tvoříme svůj svět. Nejtěžší je tvořit svůj svět, když ... správně tušíte, když hledáme svůj směr. Ale já mluvím o větru. To on se potuluje, hledá. To on se trápí, že nemá tvar.

13 července 2009

O člunech a slunci

Znáte takový ty bárky, někde v Asii je maj asi, maj stříšku, plátěnou, malinko svěšenou, možná pod tíhou napršený vody, možná unavenou tím vším časem a chce se mi říct, tím vším. Na loďce bejvaj občas naložený věci na prodej, a často tam bejvaj naložený lidi. Různě naložený, jako náladou. I pozičně :-).
Přicházím na tu svou bárku. Je to vlastně hezký slovo, že jo. Vobyčejný, a přesto, když na ni koukám, nechystá se rozpadnout. Umí jezdit i docela rychle. Svištět kolem břehů a motor vrčí jako větší sekačka na trávu.
Doprčic, o čem to je, tenhle fejetonek. Myslím, že o tom slunci, který mě donutilo se zastavit a dívat se na loďku. Modrý a bílý pruhy stříšky jsou tak oslněný zlatou koupelí s hřejivým podtextem, že skoro nejsou poznat ony barvy plátna. Usměju se. A zakyreju na moment oči hranou dlaně. Tak obyčejná lodička. Nasednu do ní, skoro jsme se převrh, ale to bylo jen takový škádlení, a zůstanu chvilku jen sedět. Cítím vůni řeky. Nebo je to zátoka, tedy moře? Sahnu do vody. Nechávám klouzat vodu kolem dlaně. Chladivá, ale ne studená. pLácnu do ní lehce a vytáhnu ruku. Otřu ji o kalhoty a nastartuju motor. Loďka vytočí malý půloblouk, aby se dostala proti proudu. Proti proudu, hm. Nejedeme příliš rychle. Příď kodrcalky rozráží vodu před sebou a usměvavě se žene kupředu. Je to řeka. Cesta ke zdroji se sluncem v zádech. Nebude pršet. A kdyby jo, stříška bude čarodějně ozářená paprskama, který nám ani nedovolí poznat tu modrobílou látku potahu. Slunce. Lehce podřimuju a jedem.

08 července 2009

Protoněco proti protoněčemu

Dneska mám den vlčích máků. Líběj se mi v pangejtech tady nahoře nad Hořovicema. Jak kontrastujou s okolím a současně do něj samozřejmě patří, nic nucenýho. Den vlčích máků, vlčí mlhy před očima a vlčího hladu.
Všechno je vpořádku. Starý černý desky poklidně hrajou, rám okna nenuceně prýská přímo před očima, špagety v talíři si osychají jako by se nic nedělo. Chvilku je zima a chvilku horko. Je červenec jako půlka října a nikomu to zas tak moc neva. Mně ne.
Měníme se a stárneme. Nic už se nevrátí zpátky do stejnýho místa. Ani jehla na desce. Ani loupající se nátěr rámu okna, ani tavenej sejra na špagetách. Všechno je vpořádku. A nikomu to zas tak neva. Mně ne.
Vedle našeho světa existujou jiný světy. Anebo vede jinejch světů existuje ten náš. Různý bytosti, energie a ozvěny se tu producírujou, jak se jim zamane. Nebo jak jim někdo zamanul. Ona ta míra svobodný vůle je dost diskutabilní. A naopak. To, co se nám zdá, že je odněkaď, jsme si možná sami zvolili. Producírujou se tady. Různý protoplazmy a protoplazmáci. A bojujou o svý místo na slunci. s našima babičkama, psama, a křečkama na másle na dně bazénu. A nikomu to zas tak neva. Mně ne.
Některý tydlety možná taky ležej ve svejch pangejtech. Kontrastujou s okolím seč jim síly stačí, ale málokdo je vidí. A pro ty, kdo je vidí, jsou možná něco samozřejmýho. Nic nucenýho.
Takže ať si tu klidne bojujou. Já budu dál poslouchat tu desku, možná čekat, jestli nehupne jen na okamžik na úplně stejný ísto, kde už jehla byla a ty špagety vyhodím. Musím vyfotit ty vlčí máky. Nebo vám na tom něco va? Mně ne.

04 července 2009

Je tu pan Legrand

Je tu pan Legrand, poškrábej mu bříško!
Aaaa, proč duha? Protože nás baví. Protože se rádi smějeme. Protože tanky jedou od Buzuluku.
Nevěříme ničemu. Věříme kdekomu. Větříme lotroviny. Nemáme vítr z lotrů. Aaa, copak se to děje. Pročpak se země kolíbá. Čípak je to píšťalka. Tráva je zelená. Děti se smějou. Pročpak? Protože svět patří nám.
Checheche. Vidíte ho? Dělá si z nás šoufky. Pošklebuje se. Tlemí se. Uchechtává. Žbrblá si zas něco pod nos. Ale my víme jak na něj. My víme, jak ho překvapit. Vykřikneme všichni tu samou větu a vrhneme se na něj. Je tu pan Legrand, poškrábej mu bříškoooo!!
A už se po něm válíme. A už ho perem. Už se v hromadě chechtavých pytlíků rozsypalo štěstí. Barvy. Duha. Aaa proč duha? Protože nás baví. Protože se rádi smějeme. Protože historie se opakuje a my se nechceme opakovat.
O čem to celý je. Celý. Je to hra? Je to halocucanice? Je to šifra? Je to kouzlo a pravý smysl se objeví nad svíčkou? Je to ta pravá linie logiky, na kterou se všichni od Socrata až po Nietzscheho báli pohlídnout? Je to les smyslů nalezených v nesmyslu? Pravda za okrajem kraje, který nemá okraj? Ha. Vy tušíte. Začali jste myslet srdcem místo hlavy? Ano, to je ono. A protože víte, nezbývá vám než tu hru hrát taky. Protože každý z nás hledá štěstí. Dětský smích. Pravdu. Smysl. Pojďte. Vykoukněte zpoza rohu. Zašklebte se. Žbrblejte. Checheche. Ale víte co se stane, že jo. Vyběhneme na vás. Povalíme vás. Budeme se smát a štěstí se vznese do prostoru všude kolem. Tak pojďte, rozpřáhněte ruce: "Je tu pan Legrand, poškrábej mu bříško!!!!"

02 července 2009

Hot bubbles ..brain...hot bubbles .. brain

Horký bublinky, mozek. Já myslím, že je docela jasně zřetelný, že jako vedro moc neto. Čoek aby furt něco pil, sedm piv zažene žížeň, ale zase pak lidi, co vezete, řvou. Led za krk, dobrý, ale ledničce pak chybí. Obličej před větrák, super, ale hlídač v supermarketu vás furt bude zespoda dloubat koštětem do lejtka.
Už starej dobrej Amundsen (známej vynálezce vodky) věděl, že chlazení je problém, Von s chladem teda problém měl. Hot bubbles, brain. Možná bysme se mohli chladit studenýma pohledama, stačí zajít někam na úřad, dobrý den, nemohla byste .... a pak už stačí jen vychutnávat ten chlad. Aaaaah. Normálně některý paní vyprodukujou i omrzliny. Nebo se můžeme chladit studenou sprškou. Taaak, jsem tady zlato. Zlato? Odkdy máš čtyři nohy..pod dekou? Zlato? Když pak soused vyleze, to je sprška. Hot bubbles, brain.
Podávejte se chlazené. Už staří -ané věděli, že jídlo vydrží déle čerstvé, pokud se vychladí. Vychlaďte se. Stačí bejt dosti cool (chladní, pašáci, in). Žváro do koutku, límec nahoru, kabriolet. A jste coooooool. Až to mrazí. Potřebuju zchladit, dojdu si asi na úřad. Hot bubbles, brain.

30 června 2009

První rok

Dneska byl malej Ondra naposled ve školce v tomhle školkovém roce a tak jsme paní učitelce napsali básničku:


První rok

1) Za sebou školkový první rok
v kostkovišti se otáčím - svět tančí
tolik her, zážitků, veselých očí
k prázdninám zbývá jen jeden krok.

2) Kámošky, kámoši i všichni dospěláci
v srdíčku odteď už navždy zůstanou
v červenci, v srpnu pak nevím, že jsou
v září se s novými úsměvy vrací.

3) K prázdninám zbývá jen jeden krok
běžím jim naproti z domovních dveří
měřítkem času nikdy nepoměříš
proběhlý první školkový rok.

28 června 2009

Voda

Protéká dlaněmi. To je první, co mě napadne. Víte, i to je moment, na který lze nahlížet různými způsoby. Po dlouhé žízni a poté, co jste se napili, necháváte vodu protékat. Anebo, chcete vodu mít chvilku v dlaních, ale nejde udržet.
Voda hasí žízeň a zároveň je tím nejhorším, co můžete vidět pokud pít nesmíte. Voda chladí, ale umí být i horká. Voda teče. Ve spojení s větrem vytváří vlny. Vítr, cosi, co hledá formu a voda, která je hmotou, která se nedá uzamknout. Vítr ovívá dlaně, voda omývá. Vítr uniká, voda protéká.
Úplně nejlepší je sedět na břehu moře a pozorovat vodu, jak je nezkrotná. Jak má sílu. Jak dosáhla maximálního možného objemu. Voda naplňuje i objímá. Přesto první, co mě napdne, je, že protéká dlaněmi.

22 června 2009

S.M. Í.CH.

Mysleli jste si, že všechno víte. Že základní slova jsou vždy plně vysvětlena neměnná. Hovnajs. Ehm..pardon ...Nemáte pravdu :-). V.O.D.A. - vernikulační onomatopoická dalekonosná artritida, jste nevěděli, co. A tak je to se vším. Nic nám neřeknou. Mlčí nám do obličeje,mlčí nám do zad. Jsou tedy i horší věci, co by nám mohli do zad. I do obličeje. Ehm.
Smích je tělesná reakce na bžundu. Ale už jsme viděli i hysterický smích. Hystera rovná se děloha, to je nějak nepochopitelný. Jak by se ... Ne, pak tu máme šílený smích, to taky tak úplně nesouvisí s bžundou, že. Provokativní smích. Smích z donucení, hehe. Smích babky Kofrlíkové, to už teprv není sranda. Smích z bolesti (jak si ji švihnete pálkou kamsi a všichni se smějou a vy se svíjíte a současně vás to nutí se smát). Smích lékaře, který ví a vy nevíte. Smích učitelky zeměpisu, když nemůžete najít republiku. To není od bžundy. Smích generála, když vás místo sebe pošle do první linie. Už vás přešel smích? To se pletete. Smích, pochopitelně, není vůbec to, zač jej považujete. S.M.Í.Ch.= Smutek míchaný i dnes v chvatu. A to jste si mysleli, že všechno víte.

19 června 2009

pátek - den, kdy mraky vládnou

Přisuzovat mrakům nutně smutnou charakteristiku není vlastně vůbec opodstatněné. Sice se mračí, to ano, ale vždyť to může být takové to dobrácké mračení, jak když mlynář Jíra houkne na děti, aby mu tady nedupaly. A pak se otočí a usměje se na mlynářku. Mraky plujou nad našimi hlavami. Vědí, že jsou v jediné ze svých fází existence, kdy se můžou někam podívat. A až tam doběhnou, můžou se rozdělit a jako miliony kapek se vrhnout na ten náš svět. Miliony kapek, které nás chtějí obejmout.
Mraky vládnou dnešnímu dni. To ony určí, jakou barvu bude dneska nebe mít. Až zvedneme hlavu, uvidíme, jakou mají ty naše mraky náladu. Všimněte si, jak některé předbíhají. "To já chci být nejníž, to já chci letět napřed." Lidi jsou jako svět. Svět je jako my lidi. Chtěl bych letět v oblacích. Letět s nimi. Být v té fázi své existence, kdy se můžu někam podívat. A až tam doběhnu, rozdělit se a jako miliony kapek se vrhnout na ten náš svět. Miliony kapek, které vás chtějí obejmout.

14 června 2009

O hledání směru

Vítr si fouká klidně, ale nenechá se zastavit. To o něm dneska píšu, že hledá směr. Vítr vypadá, že ho nic nezajímá, jen si tak poletuje na tomhle světě. Ale nenechte se splést. Když stříllíte na špejle na pouti, je tam s vámi a dívá se vám přes rameno. Když stojíte pod stromem a smutek vám v očích připomíná, že něco se končí, vítr tam je, aby vás pohladil. Mám rád vítr. Nemá objem, hmotu, ale je tu a dokáže zázraky. Taky bych chtěl dokázat zázraky. Aspoň někdy. Třeba když hledám směr.
Vítr si fouká klidně, ale nenechá se zastavit. Je tady bez ptaní a jakoby bez účelu. Ale když ho potřebujete, a náhodou tu je, dochází k souznění. Hrajete si s ním taky? On s vámi ano. Čechrá vlasy a občas sebere klobouk. Asi začnu kvůliva tomu nosit klobouk. Vítr je neuchopitelný. Ne, že by nechtěl, ale nejde to. A ona je taky otázka, jestli my bychom chtěli, aby uchopitelný byl. Ono to dost možná závisí na nás, jestli některé věci mají tvar a objem, nebo nemají. Protože to my tvoříme svůj svět. Nejtěžší je tvořit svůj svět, když ... správně tušíte, když hledáme svůj směr. Ale já mluvím o větru. To on se potuluje, hledá. To on se trápí, že nemá tvar. Nezáleží mu na intenzitě. Ta je proměnlivá. Větru stačí, že je.
Vítr si fouká klidně a nenechá se zastavit. Když už fouká, tak pořádně. Ve smyslu poctivě. To on dokáže směrovat dešťové kapky, to on odežene nebo přižene mraky. Jak se mu zachce. Skoro to teď vypadá, že vítr může všechno. Ale vůbec ne. Je uzamčen ve svojí formě neformě a nemá sílu stím něco udělat. Musí tu být člověk a vehnat ho do balónu. Nebo do plachet. Anebo jít proti němu svojí ošlehanou tváří. Vítr pak získá její tvar. A věřte, že ho získá rád. Vítr je totiž na tom našem světě rád. ale pořád má jeden opakující se problém. Dennodenně hledá svůj správný směr. Vítr si fouká klidně, ale nenechá se zastavit. To o něm dneska píšu.

12 června 2009

Fejetonek o psaní fejetonků (a jedné miliardě)

Základem psaní čehokoliv, fejetonků pak zvláště, jsou písmenka. Ty malý potvory všude vlezou. A člověk aby je pak pohrabáčem honil do nějaký sysluplný (není chyba) formace. Jedno jsem možná trošku přimáčk, sorry. Když je pak máte ve formaci, přidáte form-aldehyd. Ježiš, to je jinej recept. Když jsou zformovaný, je třeba dát jim poslání. Ale aby to nebylo k posr..í :-). Pošlete je třeba pro kupičku humoru, kterej pohladí uondanou tetku, vyšťavenýho pobudu nebo odrbanýho exmilionáře. Nebo ať donesou mír, kde není sýr. Miliarda lidí prej umírá hlady. Zní to strašně? Taky to takový je. Vono je totiž hezký si v Plzni breptat humory, ale když si uvědomíte, že někde jinde ... Fejetonek by měl čtenáře oslovit. Vy teď pořád myslíte na ty lidi. Ale jsme v Plzni (já teda jo). My máme svý starosti, a pokud nemáme na starosti starosti jiných, věnujme se zasloužené četbě fejetonku. I když to jsou jen písmenka. Sehnaná do formace pohrabáčem. S posláním. Hele, pocem, ... pokud vám někde v tomhle fejetonku kousek chybí, je to jasný. Tamhle se jich pár schovává. Zformovaný do významu, kterej pak ale tady není. Chybí tu. Pokud nechybí, ok. Pokud jo, pojďte mi tu sebranku pomoct sehnat dohromady. Ty malý potvory všude vlezou.

07 června 2009

Bloody Mary - Joseph Konrath

Z čistě osobního, masochisticko - perfekcionistického hlediska čtu takovýhle knížky. Sám chci napsat knížku z pohledu první osoby, kde nejenže můžete, ale musíte, VY být tím detektivem, který řeší s humorem masakrácko realistický případy. I proto jsem čet Bloody Mary.
Džouzef píše knížky. Všechny mají v titulu chlast a ve všech vystupuje v hlavní roli Jackie Danielsová. Takže ani ve jménu hlavní hrdinky nepřekvapil svou láskou k chlastu. Hodně podobným stylem (a taky s ženskou hrdinkou) píše Janet Evanovich, kterou už jsem tady při něčem, myslím, zmiňoval. Když to chca nechca budu porovnávat, u Janet jsem se smál víc, u Josepha jsem jednou vyprsk smíchy nehorázně, ale zase jsem se jednoznačně víc bál.
V Krvavé Marušce někdo zabíjí paní a vždycky jim něco odřízne a někde to skoro viditelně nechá, fuj. A ještě od začátku ukazuje smysl pro nápad a přidává k mrtvolkám něco z osobních věcí (pouta) paní policistky Jackie, třeba. Jestli nechcete prozradit pointu, tak se prostě neptejte. Ale dopadne to dobře. Ne ovšem s každým :-). Střílí se tam do xichtu, pronášejí hlášky, je tam sex mazi důchodci, chachááá, i jiný sex, trik, jak obelstít detektor lži (že bych šel na Primu do tý soutěže?), spousta bezva keců o dietách (tlustej kolega Jackie to do sebe pere), rychlý auta, teda jedno camaro a tak dále. Jo, bavilo mě to a přečtu si další. Myslím, že má eště asi dvě. Chtěl jsem sem frknout nějakou hezkou vtipnou ukázku z tý knížky, ale po deseti minutách vybírání to vzdávám. Ještě bych to stejně musel přepisovat, chm, přečtěte si to sami.

04 června 2009

čtvrtek - den obnovených fejetonků a zásilek od firmy AntiLogic

Jelikož se nám na úředním stole nahromadily nesčetné žádosti na obnovení příspěvků do rubriky Fejetonky a zároveň objednávky balíčků nelogických souvislostí a předmětů, rozhodli jsme se jednat. Nejdřív jsme to všechno smetli ze stolu na zem, polili to benzínem a ohřáli se u toho. Potom jsme s hrůzou zjistili, že TO jsme vlastně nechtěli, jenže už bylo pozdě. Ale nebojte, máme vaše žádosti a objednávky zálohované. Někde. Moc dobře zálohované. Věděli jste, že nejbezpečněji schovaná věc je ta, o které sami nevíte, kde je? Nikomu tot totiž ani pod nátlakem neprozradíte. Ani sobě. Zkoušel jsem to, věřte mi.
Firma AntiLogic opět rozjíždí výrobu, v některých případech obnovenou, především u hitů typu křečků na másle u dna bazénu (jedna holčička nám dokonce namalovala obrázek, chuděra). Pak se zde objevují novinky. Ale i stařinky. Ne, to je naše obchodní, to nic. Z nabídky - višňové pyré podávané s úsměvem (bez úsměvu s přirážkou), ohavné drobty z ohnojené lopty (především pro slovenský trh), zelený chrchel pána ze skladu (připletl se při sepisování zboží a teď už je to blbý gumovat), palačinky foukané olovnatým sněhem (dovoz Šumava) a například i veselé vdovičky (zákusek ve tvaru výbuchu po granátu). Pokud stojíte (nebo sedíte, to je jedno) o některé z nabízeného zboží, pošlete nám objednávku. My jí dáme na stůl. Hm, to je jedno. Nebo .. ne, ehm .. :-), jo, tak nashle.

01 května 2009

Ian Rankin - série knížek o inspektoru Rebusovi

Inspektor Rebus trochu chlastá, kdysi prodělal výcvik SAS, ale pak ho nevzali, rodinnej život mu už tak úplně nejde (takže bydlí sám) a hlavně s bravurou sobě vlastní řeší zapeklitý případy skotskýho (většinou Edinburg) městskýho kriminálního života. Ian Rankin tuhle sérii píše od roku 87 a pořád mu to jde. Až je přečtu všechny, zeptejte se mě, která je nejlepší.

1) Knots and crosses (87) - česky Uzly a kříže

2) Hide and seek (91) - česky Hra na schováanou - přečteno

3) Tooth and nail (92) - česky Zuby nehty

4) Strip Jack (92) - česky Jack na odstřel - přečteno květen r.2013

5) The Black book - česky kupodivu Černá kniha - přečteno duben 2014

6) Mortal Causes (94) - česky Příčiny smrti - čtu teď

7) Let it bleed (95) - česky Vysoká hra

8) Black and blue (97) - česky Černý a modrý

9) The hanging garden (98) - česky Na šikmé ploše

10) Dead souls (99) - česky Mrtvé duše

11) Set in Darkness (2000) - česky Tma - přečteno

12) The Falls (2001) - česky Podivné hry - přečteno v květnu 2010

13) Ressurection man (2002) - česky V dvojím ohni - přečteno

14) A question of blood (2003) - česky Hlas krve - přečteno

15) Fleshmarket close (2004) - česky Důvod k vraždě

16) The naming of the dead (2006) - česky Jména mrtvých (mám doma, ještě nepřečteno)

17) Exit music (2007) - česky Poslední rébus

18) Standing in Another Man's Grave (2012)

19) Saints of the Shadow Bible (2013)




10 z nich bylo úspěšně zfilmováno, kteréžto slovní spojení má asi znamenat, že to nepokonili. No a já zatim žádnej neviděl, hm. Ian Rankin je považovanej za nejlepšího současnýho detetivkáře v Británii, což se docela hodí, ne. Já mám stejně radši Fowlera, nebo ne, já nevím. Ale rád čtu Rankina a mám předsevzetí všechny ty knížky, kde vystupuje Rebus přečíst, ehm, snad. I když je to malinko od věci a trochu předbíhání, tak mě taky začala bavit érie detektivek od janet Evanovich, kde vystupuje soukromé očko Stephanie Plumová, ale o tom až někdá jindá :-). Tak a hup zase se ponořit do knížek, jako na základce, taky jsem takhle čet a bylo to supr.

05 dubna 2009

Techmania - huráááá

Tak jsem se konečně pochlapil a vrazil sem několik fotek z Techmanie, našeho vědecko-populárně naučného super hyper centra tady v Plzni. Před pár týdny jsme tam zavítali s celou rodinou a bylo to nečekaně super. Každýho nás bavilo něco jinýho. Tady například koukají pohledem včely na svět:

Mají tam spoustu dobrejch věcí, některý jsou i na mě težký na pochopení (jak se láme to světlo na všech těch hranolech najednou, a tak), jiný exponáty jsou zas nastavený tak, aby si děti pohrály. V každým případě tam člověk vydrží dost dlouho ( my 1 a půl hodiny, a to jsme stopro neviděli všechno). Jsou tam záchody a restauračka, viz fotky. A eště maj krámek, kde se prodávaj takovýhle mechanický hračky a hry a třeba Merkur. Zajděte, nebo aspoň mrkněte do Galerie.


Zbytek galerie zde: Techmania

09 března 2009

Frank Downer - Případ ukradeného ryzáka ... část 1

Nechtělo se mi ani umřít, ani žít dál. Bourbon ve sklenici obtékal kostky ledu a stíny z ulice vytvářely v místnosti atmosféru poklidu a míru. Seděl jsem ve svém oblíbeném křesle a pokoušel se nemyslet na silnou bolest, která prostupovala každičkým kouskem mého těla. Nestává se mi často, že bych dostal takovouhle nakládačku, ale v téhle branži prostě semtam něco přiletí. Kate bude zase posté chtít, abych jí dal zapravdu ohledně téhle práce. Musel jsem se pousmát - a jestli přijde sem, tak taky ohledně tapet. Tenhle byt-kancelář se mi povedlo získat především díky laskavosti jednoho přítele. Tehdy to bývaly kanceláře nějaké účetní firmy a v tomhle stylu to tady všechno zůstalo. Dal jsem si sem akorát postel a tohle křeslo. Ale jednu věc tady účtaři měli parádní, i když je to asi sotva zajímalo. Výhled z dvanáctého patra dokázal přispět k někdy tolik potřebnému nadhledu jako máloco. Teď to ale moc nešlo. Ti tři chlapíci mi chtěli dát najevo, že si mám vzít raději dovolenou, než čmuchat kolem záležitostí jejich šéfa. To ovšem nepřichází v úvahu. Za ten přepychový výhled je třeba náležitě zaplatit. A lidi, kteří si mě najmou, mi dají peníze jen za práci, která je dokončená. Protože nemám nijak zvlášť v oblibě bílé pláště, spolehnu se, jako už poněkolikáté, na léčivé schopnosti doktora bourbona.
*
Včera v podvečer jsem se nechal taxíkem odvézt za město, na odbočku k úzké lesní cestě vedoucí ke statku, stájím a venkovskému sídlu Emille Morgana. Nemám rád tyhlety týpky, kteří se ohánějí spoustou peněz a myslí si, že si za ně můžou koupit cokoliv a kohokoliv. Možná v tom bude ode mě troška závisti, taky by mi nevadilo nechat si k bazénu nosit long drinky od spoře oděných barmanek. Nicméně to mi případně pomůže jedině v udržení správného provozního naštvání, abych se držel stopy jako ohař. Každé soukromé očko podle mě má něco, co ho pohání. Nějaká malá soukromá válka odrážející křivdy minulosti nebo touhy okamžiků příštích. Zabouchl jsem za sebou dveře taxíka a vydal se na takovou malou letní procházku.
Podle informací měl být statek odsud asi dva a půl kilometru daleko. Jednak jsem se chtěl přiblížit pokud možno nepozorovaně, jednak jsem poslední dobou trochu moc seděl na zadku a Kate si čas od času neodpustí poznámku o čím dál tím méně sportovních rysech mé postavy, takže jsem usoudil, že trocha pohybu mi jenom prospěje. Úkol, na který jsem najatý, je vlastně docela jednoduchý. Zjistit, jestli Morgan byl tím, kdo ukradl mému klientovi ze stájí slavného hřebce. Nechápal jsem, nač by někomu, kdo bydlí ve stejném městě, měl být lehce rozeznatelný kůň, ale dostalo se mi vysvětlení, že takoví šampioni se zcizují především kvůli genům. Nemusí se už do smrti objevit nikde na závodní dráze, ale kvality, které v sobě nosí, předá svým potomkům. A kvalitní krev je základem úspěchu dostihových koní.
Když jsem dorazil k ohradě, ohraničující pozemky, ke kterým jsem mířil, lehce zchvácený jsem se proklínal kvůli nápadu udělat něco pro své zdraví. Zezačátku jsem asi nasadil příliš vysoké tempo a teď jsem funěl jako po maratonu na olympiádě. Opatrně jsem přelezl ohradník, kterým ve třech čvrtinách výšky procházel drát elektrického vedení. Emille choval krom koní také hovězí dobytek, především ty druhy, které poskytují ty obrovské výtečné steaky. To je jediná věc, za kterou můžu Morgana pochválit. Doufal jsem, že se dostanu ke stájím koní dříve, než si mě všimne některý obyvatel téhle ohrady. Odjakživa mívám zvláštní pocit v kolenou, když na mě útočí zvíře s větší hmotností, než mám já. I přes pomalu se rozprostírající šero soumraku jsem zahlédl stádo budoucích steaků pást se ve vzdálenosti asi 200 metrů ode mě. Podstoupil jsem tohle riziko s tím, že se vyhnu jinému, totiž hlídačům rozestaveným podél příjezdových cest. Až na malé vzrušení ke konci diagonální cesty pastvinou, proběhla cesta celkem klidně. Když už jsem se jal přelézat ohradník, přiběhl se na mě podívat jeden pěkně rohatý dáreček, a kdyby se mi nohavice nezachytila za oko pletiva, mohlo to být docela snadné. Ale stihl jsem to a mohl na tu příšeru udělat obličej vypovídající cosi o mém názoru na hovězí mozek. Prostě je nemám rád.
Podél nízkých budov s malinkými podlouhlými okýnky jsem se plížil k místům, kde jsem tušil koňské stáje. Snažil jsem se držet ve stínu a tahle taktika mohla docela dlouho fungovat, kdych ovšem nezavadil loktem o kolečko opřené o jednu ze zdí. Rámus, který to způsobilo, plus rámus, který způsobilo to, že jsem se ho snažil zachytit, okamžitě přitáhlo nevítanou pozornost tří strážných. No a zbytek už je nabíledni a následky pociťuju ještě dnes ráno.
*

Nikdy jsem nepochopil, co ke mně Kate táhne. Ona je fešná čtyřicátnice a snaží se prosadit mezi záplavou žen a mužů nabízejících pojistné smlouvy lidem, kteří nechápou, proč by si měli dát cokoliv pojistit, a taktéž nechápou, jak takhle protivnou práci může někdo dělat. Já jsem o deset let starší než ona a prošel jsem víc zaměstnáními, než Kate podepsala smluv. V současnosti jsem na volné noze a lovím zločince, hledám ztracené předměty a provádím jinou důležitou detektivní činnost. Nikdy jsem se Kate neptal, proč si nezaložila vlastní rodinu a ona se mě na oplátku neptá, odkud znám lidi z obou břehů zločinu. Ani ona, ani já se nesnažíme mít spolu nějaký vztah. Zřejmě jen potřebujeme někoho, kdo v tomhle světě představuje nějakou jistotu. Někdy se nevidíme týden, jindy tři měsíce. Pak zajdeme na pivo a jentak si popovídáme. Věřte mi, že po všech těch hovorech s lidmi, kteří si neustále na něco hrají, lžou, předstírají zájem nebo nezájem, nebo cokoli jiného, je to balzám na nervy. Kate si někdy nemůže pomoct a přenáší do naší konverzace něco z ženské starostlivosti, a tehdy si já nemůžu pomoct a vnesu do naší konverzace něco z mužského buranství. Prostě takhle.
Zazvonil telefon. Většinou volají lidé, které už znám. V telefonním seznamu je vedle mého jména jen uvedena praxe soukromého očka. Nic víc. Takže se mi většinou ozývají spíš lidé, kteří na mě dostali kontakt od někoho jiného, nebo lidi, kteří souvisejí s případem, na kterém pracuju. Píchlo mě v žebrech, když jsem zvedl jsem sluchátko. "Downer", ztěžka jsem vydechl a snažil se popadnout dech. "Dobrý den, Franku," zazněl hlas, který mi nikoho nepřipomínal. "My se známe, pane...?", nechal jsem úmyslně otázku otevřenou. "Vy mě neznáte, ale já vás znám, a to úplně stačí, Franku", pronesl volající samolibě. "A dnes je to naposledy, co s vámi mluvím takhle slušně. Pokud nepřestanete čenichat kolem věcí pana Morgana, bude včerejší varování jen lehkou rozvičkou oproti tomu, co přijde, Franku. Doufám, že si rozumíme." Začínal jsem mít toho blba tak akorát dost. "Pokud si máme rozumět, pane Tajemný, začneme u toho, že pro vás jsem pan Downer. A co se týká vašich výhrůžek", těžko jsem dořekl poslední slova, protože mě zase hrozivě zabolelo v žebrech, "strčte si laskavě tyhle kecy do prdele." Na druhém konci drátu bylo chvíli ticho. Čekal jsem, jestli ještě něco přijde, ale pak klaplo sluchátko, jak volající hovor ukončil. Blbec. Mám úplně nejradši tyhle chytráky, co se schovávají za telefon a dělají se důležitými. Když jde o samotnou akci, sedí někde v kanclu nebo na barové stoličce a jen zpracovávají informace z terénu. Dobelhal jsem se k oknu, přecejenom tenhle výhled je opravdu k nezaplacení. Povytáhl jsem rolety a přimhouřil oči proti probouzejícím se paprskům. Město se pomalu začalo protahovat a zívlo unavenou řekou v dálce na pozdrav novému dni.
V tom se otřásly dveře od bytu jako by do nich někdo kopl. Zcela instinktivně jsem se přikrčil a sunul se k pracovnímu stolu, kde mám v šuplíku některé ze svých zbraní. Co to, sakra, mělo být? Udělala se mi slabá mlha před očima, jak jsem z úplného klidu přešel do energeticky náročné aktivity. Jojo Franku, ani rány tě nenechají si vylízat, hned ti skočí po kebuli. Šátral jsem prsty v šuplíku a nahmatal zbraň. Pak zase ty zvuky. Znělo to jako...jako kdyby někdo přibíjel obraz. Zcela jasné rány kladivem do kovu špikujícího moje vchodové dveře. Co to dopr .... . Vyrazil jsem směrem ke dveřím. Pošlu jim tam pár kulek na uvítanou. Byl jsem už na dva tři metry od dveří, když rány přestaly. Zastavil jsem se a zvedl zbraň. Najednou se rokřičelo několik vrtaček najednou. Bylo pro ně otázkou okamžiku, než projely mými dveřmi a zase zmizely. Pak novými otvory vlezlo dovnitř šestero husích krků a z jejich konců začal mohutnými přívaly tryskat benzín. Vypálil jsem doprostřed dveří a zároveň ucouvnul před sprškou, která dopadla na mé nohy. Ještě tohle. Došlo mi, že střelba mi teď už nepomůže a ucpávání šesti přívodů kapaliny taky ne. Stačilo, aby kdykoli někdo na druhé straně škrtl sirkou a .... Zavřel jsem dveře vedoucí na chodbičku a chystal se na krizové opouštění svého bytu. Otevřeným oknem se dá vylézt na patnácticentimetrovo římsu venku, která vede v každém patře pod oknem kolem dokola. S bolestivou grimasou jsem neváhal a vylezl ven do otevřeného prostoru ve výšce asi čtyřicet metrů nad zemí. Můj ty bože, za zavřenými okny mívá tenhle výhled docela jiný rozměr. Přitisknutý hrudí ke zdivu, začal jsem se sunout do strany. Prsty jsem se přitom přidržoval spáry ve zdi a ještě jsem si stačil všimnout holuba, který se usadil jen pár decimetrů nad mojí hlavou na okraj ploché střechy. Myslím, že to nakonec vyhrála zapálená sirka. S ohlušujícím rachotem vyšlehl z mých oken ven plamen a společně s ním střepy skla, kusy zdiva a kdovíčeho ještě. Jak se dům otřásl, zakymácel jsem se na svém stanovišti a jak jsem s námahou držel balanc, znovu mě zabolelo všechno, co ve mně snad bolet mohlo. Zařval jsem bolestí a vztekem a jediným zadostiučiněním pro mě bylo holubí pírko snášející se vedle mého obličeje dolů.

*

Sedíc na zemi na střeše jsem ztěžka oddychoval. Z míst, kde jsem ještě před chvílí míval byt, se valil kouř a zezdola z ulice už bylo slyšet sirény přijíždějích hasičkských aut a policejních hlídek. Přemýšlel jsem o tom, co se právě stalo. Pan Tajemný na sebe nenechal s odpovědí na mé nezdvořilé chování dlouho čekat. Oprašujíc si břicho od špíny, jak jsem se tiskl ke zdi, jsem se zadíval na nebe. Nikdy jsem tady nahoře nebyl. Taky řekněte kolik lidí čistě z romantiky vyleze během svého života na střechu svého činžáku. Tenhle aspekt života soukromého detektiva je k nezaplacení. Dostante se do situací, které by vás jinak ani ve snu nenapadly.

04 března 2009

Bryant a May - svěží anglická detektivka

Před časem jsem procházel internetové stránky a hledal "něco", tedy literárního, co by mě zaujalo tolik, že bych to chtěl číst. Nebylo to nijak dramatické a vlastně jsem jen doufal, že neprohloupím. Vybral jsem si tehdy knížku Podzemní proudy od Christophera Fowlera. Dneska jsem ve stavu, kdy z pěti česky vydaných dílů mám všechny :-), čtu poslední a mlsně pokukuju po šestém v angličtině, který už za kanálem vyšel a po sedmém, který má zčeřit vody na detektivkovém nebi v červenci 2009.
b1

Pan spisovatel Fowler před tím, než počal plodit tuhle pro mě báječnou sérii, vydal dvacet knížek. Sci-fi, horory a podobně. Vlastně jsem před objevením Bryanta a Maye od něj přečetl knížku Disturbia. Knížka dobrá, překlad strašnej. Pak, myslím že to bylo v roce 2003 napsal 1) Vražda za oponou. Tu jsem já osobně četl až jako druhou a vlastně mi to tak vyhovovalo. Již výše zmíněné 2) Podzemní proudy jsou tedy dvojka, 3) Sedmdesát sedm hodin, 4) Schodiště do temnot, 5) Bílá chodba. V prosinci vyšla v Británii 6) Victoria Vanishes a výše zmiňovaná novinka je 7) Bryant and May on the Loose.
Bryant a May jsou dvojice postarších detektivů působící ve specializované Jednotce pro vyšetřování neobvyklých zločinů ( v originále Peculiar Crimes Unit). Tento útvar byl založen už v období druhé světové války a dodnes se setkává s pokusy o zavření. Arthur Bryant je totiž ojedinělým exemplářem svéhlavého génia, používajícího k vyřešení případů otevřenou mysl, známosti s pochybnými individuy často z druhé strany zákona, spiritisty, členy různých spolků, čarodějkami a podobně. Vztahy s nadřízenými s londýnské metropolitní se tak pokouší urovnávat jeho kolega a druhý zakládající člen John May. Ten je jeho pravým opakem. Snaží se držet krok s dobou, nejnovější technika mu není cizí, nedá dopustit na vědeckost vyšetřování. Třetím hlavním hrdinou všech příběhů (a nejen těch o B. a M.) je samotný Londýn. A to je jedna z věcí, která mě na téhle sérii opravdu moc baví. Díky znalostem Arthura Bryanta z historie, a nejen té oficiální, se dozvídáme všechny ty neužitečné, ale totálně zajímavé informace o londýnském podsvětí, perličky z historie, nečekané souvislosti. Ústy Arthurovými k nám promlouvá ta "skutečná" tvář Londýna, která zůstává skryta za turistickými příručkami a oficiálními historickými publikacemi.

b2
Autor se pokusil sestavit detektivní dvojici tak, aby byla zajímavá a nějakým způsobem jedinečná. Protiklady hlavních charakterů hrají jistě roli, ale čím víc se dostáváte do jejich "příběhu", tím víc jim fandíte v jejich rebelském boji proti byrokracii, chcete být jedním z členů jejich týmu (uvedu jako příklad detektiva seržantku Longbrightovou, která se zhlédla v padesátých letech co se oblékání, účesu, stylu vyjadřování apod. týče), chcete se projít Arthurovou kanceláří, kde na polici smrdí starobylá lidská lebka jako věnovaný talisman, pod stolem skomírá rostlinka marihuany a všude po podlaze se válí stohy knih, ze kterých Bryant čerpá své vědomosti.
A pokud ještě navíc máte rádi anglický humor, jistojistě se pořádně pobavíte. Viz úryvek z rozhovoru (věčného popichování) Arthura Bryanta s jeho domácí Almou: ""Snažím se jíst vařené vejce, jestli vám to nevadí," namítl Arthur Bryant. "Nedokážu si představit, jak dlouho jste ho vařila. Žloutek určitě nemá mít takovouhle barvu." Zavřel jedno oko a nahlédl do alíšku na vejce, jako by zpola očekával, že tam najde malé kuře. "A ty vaše topinky jsou také poněkud neuspokojivé. Měla byste je dělat z čerstvého chleba."
"Z měkkého chleba pořádné topinky neuděláte. Ještě nikdy jste si nestěžoval a jíte je už čtyřicet let," odsekla Alma.
"To proto, že jsem býval váš podnájemník a bál jsem se vás."
Z toho všeho, co jsem tu napsal, je myslím zcela jasně patrné, že ty knížky mě hroozně baví. Svým příbuzným či přátelům je půjčím, ostatní šupky hupky do knihovny nebo do obchodu. A teď už musím běžet, jsem na straně 225 v "Bílé chodbě" a užuž to vypadá na finální rozřešení.

24 února 2009

Holky a káry - totální retro

Vždycky jsem měl dojem, že američtí řidiči jsou všichni dojednoho pyšní na svá auta, obrovský káry chlastající galony benzínu. Když jsem hledal tyhle obrázky, který mě strašně baví, kde stojí nějaká kočka propagující káru, třeba z roku 1960, pročítal jsem diskuzi, kde Evropani hodnotili americký a Amíci evropský káry. A jeden amerígo tam poznamenal, že ty jejich holky vypadaj vedle těch korábů tak strašně ztracený, a že naopak evropský auta maj v tomhle ohledu co nabídnout, že se se slečnou na obrázku výborně doplňujou. Ostatní přitakávali. Asi to závisí na tom, ke kterým autům inklinujete. Mně spíš některý ty evropský reklamy přijdou úsměvný, některý v půvabu vozu i ozdobné ženštiny mohou podle mě s americkými směle soupeřit.
Nevím, jestli je to mou oblibou ve starších autech, nebo jestli jsou ty několik desetiletí staré reklamy opravdu objektivně hezčí, než to, co se objevuje dneska. Posuďte sami. Jo a pár dalších hledejte vlevo v sekci Galerie.



07 února 2009

Perdentýna


Vešla do hotelového pokoje jakýmsi neupraveným krokem, vlastně se dá říct,že ho tím zaujala a vzhledem ke své profesi dělala věci, které měly vypadat jako uklízení. Přitom celý vesmír věděl, se že v tomto podivně plochém hotelovém pokoji schyluje k neobvyklému, pro náš příběh zcela zásadnímu rozhovoru, který vypadal asi takhle:

Ona: něco vám padlo do oka?

On: prosím?

Ona: já jen kdybyste chtěl.

Ona dál šmejdí po pokoji a v jeho hlavě prolétávají závratnou rychlostí blesky pochopení, nepochopení, zájmu a magického náznaku empatie. Ona má na sobě oblečení, které zcela zřetelně dává najevo Ano, já jsem pokojská, jenom by mohlo někoho překvapit, že tak ze sedmnáctého století. Rozhovor náhle, spíš překotně pokračuje:

Ona: nenudím vás?

On: prosím?

Ona: tady se dějou věci.

On je podivně ohromen, zahodí zmuchlané ponožky za sebe na židli, hřbetem ukazováku se podrbe na nose a sleduje to stvoření, které, jakoby nic, trojbarevným ometáčkem energicky oprašuje slabé nánosy prachu z nábytku. Najednou se zase na něj podívá.

Ona: vyspíme se spolu?

On (trumfuje): ano, jistě, jenom zamkněte (a čeká, že ji tím dostal do kolen, že ji její vlastní logikou a kubistickým skladem myšlenek donutil toho všeho nechat a že jeho den bude pokračovat jako jiné, zcela běžné dny obchodníka s knoflíky, ale to se plete, neboť jeho zkušenosti takřka třicetiletého člověka vychovaného v mantinelech příčina následek nebo malý je opak velkého nebo Jihoafrická republika je na jihu se v její přítomnosti ztrácely vniveč. Scéna pokračuje střihem. On leží polopřikrytý nahý ve své posteli,ona vedle něho (taky neoblečená) s jednou dlaní spočívající na jeho mužné hrudi. Divák se diví, přemítá nad smyslem toho všeho, nad morálností takové situace, nad tím, co mu chce básník říci. Ale divák si ještě chvíli počká, rozhovor totiž pokračuje:

On: co se to vlastně stalo? Kdo jsi?

Ona: máš mě rád?

On: Dá se s tebou normálně mluvit?


Ona: když budem tiše ležet, tak se to neztratí.

Jsou typy lidí,které by vztekle mrštily peřinou, vyskočily z postele a uraženým krokem by odcházely do takové vzdálenosti od postele, aby byly dost daleko na to, že chtějí vyjádřit svoji zlobu, ale dost blízko na to, aby mohly být zavolány zpátky. Jenže i jemu došlo, že takové typy by v tomhle případě stály v této ideální vzdálenosti až do večera. Jiní by udělali to co on.

On: co se neztratí?

Ona: (mlčí a dívá se mu na ústa,sleduje, jak vyslovují slova, jak pomocí těch několika pohybů, proudění vzduchu a rozechvění hlasivek modelují myšlenku, jak tam, kde před chvilkou nebylo nic, najednou lup a vypadnou slova, jak jsou barevná, hřejivá, vůbec ne cizí.) Leží, vnímá tu dlaň ženy, pěkné ženy, která byla ještě před pár okamžiky cizí, většina lidí by řekla, že je cizí ještě teď, ale on ne. Ta dlaň tam leží tak samozřejmě, ne plaše, ne drze, ne vlastnicky,jen tam leží a zakrývá jen malý kousek něho, kam by mohlo dopadat slunce. On má pocit, že slunce dopadá tam, kde je ta dlaň. Vždycky, když to začíná být slaďárna, zakročí cosi, znáte to, teď to nebylo cosi, ale ona.

Ona: Jsem perdentýna/Perdentýna.

On: (usměje se nad tím slovem, i nad tím, že něco jako tohle mohl čekat) Co je to perdentýna/Perdentýna?

Ona: Je to jako blesk, někdy se mi to stává, zasáhne mě blesk a já jsem jiná. Najednou mám v hlavě něco jako kouzlo, zastavím se uprostřed ulice, podívám se nahoru a vidím slunce, jak se rozvaluje nad mraky. Hrozně se mi to líbí, chci být s ním a sednu si na trávu. Rozhrnuju rukama čupřiny trávy jako hlavy nezbedných kluků, chce se mi smát. Lehnu si do trávy a natahuju ruce k potoku. Konečky prstů namáčím a pomněnky jsou to jediné, na co mi obzor dovolí se dívat.

On: sedíš na zemi na ulici a tohle děláš? Ty jsi blázen, víš to, doufám?

Ona se přetočí na bok, otočí k němu zády, její záda jsou hebká a on by je rád znovu pohladil. Teď má ale pocit, že by se to nehodilo, že jeho slova k ní dolétla z jiného světa (i když to samé by řekl asi každý z nás), že jsou zase každý ve svém vesmíru. Ten rozhovor samozřejmě pokračuje, ale necháme ho pokračovat bez nás, co říkáte? Vždyť na světě existují situace, jež nepotřebují dovětky. Nebo jsou dokonce nevítané. Jsme rádi, že věci zůstanou otevřené, máme pak nad nimi svým způsobem moc, můžeme je dokončovat , jak se nám líbí, jako omalovánky. Zároveň dobře víme, že takové situace nás nenechají v klidu, že naše moc je relativní. Že situace se děje, nezávisle na naší vůli se nějak dokončuje a ona moc je pouze iluzorní, máme vládu jen nad svými myšlenkami. Ten rozhovor samozřejmě pokračuje, ale kdybychom ho dále sledovali, něco z jeho kouzla by nám uniklo. Jako pes když sleduje stopu. Čím déle po ní jde, tím blíž je cíli. Ale tím více se přibližuje k rozuzlení, k rozuzlení, které může být neradostné. Co když na konci stopy není to, co jsme chtěli nebo mysleli. Není lepší běžet po stopě a v hlavě mít ten sen? Že na konci je náš největší úlovek, velká ryba? Znáte to, každý den sledujeme takovéhle stopy. A někdy je lepší snít. Čekáte ještě na něco? Na vysvětlení slova perdentýna/ Perdentýna, na přesné určení místa,kde se to stalo, na objasnění pozadí celé události, na závěrečnou třešničku na dortu, na pointu? Věřím, že ne.

30 ledna 2009

Nejslavnější český karosář - Sodomka

Ve Vysokém Mýtě se dneska vyrábějí Karosy. Než tuhle firmu v roce 1948 komunisti ukradli, rodila se tady auta, která nás proslavila ve světě, přinejmenším proto, že se ladností a elegancí světu rovnat mohla. Starý pán Sodomka vyráběl kočáry pro celé Rakousko-Uhersko. Pak přišla první světová. Dělníci museli na frontu a o kočáry pomalu nikdo nestál. Pan Sodomka st. musel jít pracovat do fy. Laurin a Klement. U Laurina se "vyučil" i Josef Sodomka mladší, jediný (krom otce), který přežil turbekulózovou ránu Sodomkovy rodiny. Sodomka mladší začal (od r.1925) prosazovat změnu sortimentu na osobní automobily. Ale nechtěl se věnovat pásové výrobě, měl spíš v úmyslu vytvářet umělecká díla na již existující podvozky. Začal s vozem Praga Mignon. Nicméně nejslavnějších je jeho řada předělaných vozů Aero 30 a Aero 50. Ale spolupráce Sodomky nekončí u Aera. Praga, Šoka, Tatra, ale i Rolls-Royce, Maybach, Lancia, Ford, Chevrolet, Walter, atd. Nejslavnějšími zákazníky byli manželka E. Beneše, Werich, Baťa, slovenský prezident, anebo třeba Stalin. Nicméně se Sodomkou to bylo po roce 48 tak, že ho komunisti ještě dva roky nechali ve znárodněné továrně jako ředitele a nutili ho dělat autobusy. V roce 1950 Sodomku zatkli a skoro dva roky ho drželi ve vězení, přestože nic protistátního na něj nenašli. Možná, že jeho propuštění pomohly i manifestace jeho zaměstnanců před věznicí.
Ze sedmi nejslavnějších Aerovek se dochovaly dvě. Jedna je v muzeu ve Vysokém mýtě, druhá se našla někde na poli v Americe, byla neinformovaně (ale hezky) zrestaurována a dodnes je tam ve sbírce ( a říká se jí Arizona). Sodomka mladší vyhrál spoustu výstav a soutěží v republice, získal druhé místo na autosalonu v Ženevě, Aerovka od Sodomky si zahrála s Oldřichem Novým ve filmu Valentin Dobrotivý. No a sám karosář, nejslavnější to zjevení českého karosářství jezdil ke sklonku života ve Velorexu. Chtěl jsem tohohle pána připomenout a poděkovat mu za snahu udělat v našich krajích něco nejen pořádně ale i hezky.

Další obrázky najdete zde v galerii Sodomka.



12 ledna 2009

Filmy

Pojďme si něco přiznat. Když někdo miluje filmy, tak se na ně prostě někdy podívá. Tahle příhoda se stala i mně a tak vám můžu napsat, co mě poslední dobou zaujalo a na co si chystám očiska. Je pravda, že tenhle výčet bude trošku limitovanej tím, co jsem schopnej ze sebe, tedy ze svý paměti dostat, takže by se klidně mohlo stát, že jsem viděl ještě něco lepšího, ale jen jsem si teď nevzpomněl.

Dost blbin 1) Batman - Temný rytíř

Batman v podání Christiana Balea se mi líbí. Sympatickej chlápek, co má spoustu peněz a na nic speciálního si nehraje. On něco speciálního je. Na tomhle posledním dílu se mi líbilo celkový ladění filmíku. Dokonce ani samotnej Batman tam není, co se týká času, dominantní postavou a divák tak má čas sledovat i osudy jiných lidiček. Fandil jsem panu komisaři, bavil mě samozřejmě Klaun, oprávněně jsem se obával toho politika, co chce vymýtit zločin, jen se mi moc nezamlouvala ta slečna, co ji má jako netopýří hrdina milovat. Podle mě v tom minulém díle hrála jiná... a lepší. Tahle je taková mastná neslaná kyselá blbá :-). Příběh mě napínal, dopadlo to, jak jsem chtěl, a ještě rozuzlení přidalo na věrohodnosti. Doporučuju vidět.

Dalším pánem na holení bude ten pán, co natočil Šestej smysl. A tedy jeho novinka.

2) Stalo se (The Happening)

Jak už jsem prozradil, natočil to ten režisér Shyamalan (musel jsem se podívat, jak se to píše) a ..hele dobrý. Jestli jste viděli zmiňovanej Sixth sense, tak ten vnímám jako lepší. Tam byla pointa vypiplanejší, ale zase na druhou stranu, právě od tý doby jsem začal bejt v kině ostražitej a už čekám všechny naprosto nepravděpodobný konce. Takže mě nic nepřekvapí. "Stalo se" je film, kde poznáte rukopis tohohle Inda (myslím, že je Ind). A když jsem o pár řádek vejš napsal, že dobrý, musím vysvětlit. Rejžisér si pro mě fajnově hraje s atmosférou a i když ten film, budu ho se Šestým smyslem pořád srovnávat, není celkově tak promáklej, má přesně ty napínavý místa, kvůli kterým budete litovat, že jste si to pustili večer před spaním. Jedincům se sklonem k pomočováním nedoporučuju. Až to uvidíte, vzpomeňte si na "paní Jonesová právě zemřela" :-). Jinak nápad s tématem, nebudu prozrazovat pointu, dobrej, celou dobu vás to šponuje jak kšandy, co se jim to vlastně děje. Mark Wahlberg (musel jsem se podívat, jak se to píše) má xichtík, kterej dobře utáhne kladňáckou postavu v takovýmhle napínáku. Upřímně mě jeho role tady bavila víc, než v Dokonalej bouři, jestli znáte. Doporučuju shlídnout, ale některý scény pro lidi, který se nepotí, víc než obvykle.

A naposled se zmíním o filmu, na kterej se těším, tedy zatím jsem neviděl.

3) Sedm životů (Seven pounds)

Will Smith. Rozesmál mě v Mužích v černém, suprově akčně protáh Nepřítelem státu. Určitě jsem ho viděl v moc dalších věcech, ale tyhle dvě na mě blikly nejsilnějš, tak jsou tu. Chci se na něj podívat i v životopisným filmu Ali, všichni boxeři a boxerky teď zpozorněli (hm, jak je to s těma násobnejma podmětama), a ještě předtím se na něj vrhnu v tomhle. Jeho postava udělá závažnou životní chybu a najde další smysl života v tom, že se pokusí udělat šťastnými sedm lidí. Takový melodrama, hezký obrazy, myslím filmový a tak. Ale prej tam Will podává superfantastickej výkon a prej brečej i chlapi, jak je to dojemný a víte jak, každej někdy chceme brečet kvůli něčemu dojemnýmu.... co se nám osobně nestalo. Těším se.

Autorské čtení v Le Consulat 12. června 2025

  "Nikdy nebudu číst před lidma! Je to naprosto idiotský. Když si budou chtít něco ode mě přečíst, přečtou si to sami."  No a takh...