Na konci devatenáctého století ohromovala kostička od značky Maggi svět. Výrobce tak dlouho vařil živočišné a rostlinné dobroty, až se z vysušeného výsledku dala udělat kostička. Ta se hezky zabalila a nadšené hospodyňky doma vhodily kostičku do vroucí vody a světe div se, všecky ty dobroty, vůně a výživné látky byly u vás doma. Byl to zázrak a s výrobci podobných kostiček se vysypal pytel. Hospodyňky juchaly, výrobci juchali a rychlá kostička pod rozličnými jmény dobývala svět. Viděli jste někdy reklamu na nějaký mycí prostředek na nádobí? Rok co rok, kampaň co kampaň se dozvídáte, jak je tahle verze účinnější, voňavější, šetrnější, skoro by se dala pít. Uvědomují si výrobci, že nám jednou dojde, jaká ten jejich původní výrobek musela být nefunkční nevoňavá nešetrná, ehm břečka?
A teď ta nepochopitelná věc. Výrobci rychlých kuchyňských kostiček šli z nepochopitelných důvodů opačným směrem. S původním vývarem s bylinkami má už dnešní potomek zázraku málo společného. Nebojte, už jsme u ní. Moje gurmánka totiž nemůže ve světle právě nastíněných informací pochopit, proč by proboha někdo zabíjel svoje jídlo vhozením něčeho takového. Ona asi bude pravda, že něco v kouzelné kostičce nejspíš bylo vyladěno tak, aby člověk toužil vhodit kostičku do čehokoliv, jen aby se vaše chuťové pohárky dostaly k oné maně s nejkrásnějšími chemickými názvy, které si jen umíte představit. To pak musím moji gurmánku držet, aby byla vážně milá na tu vážně hodnou paní domu, která když k ní přicházíme na návštěvu, nám hned na prahu cpe do pusy skvělou pomazánku, nadpozemskou polévku musíme koštnout přímo z hrnce na lince, omáčka se dostane ke slovu až na stole a dezert si bereme pak domů. A.. všechno chutná stejně. Kostičkově.
Jistě při čtení zvedáte ruku, hlásíte se o slovo a chcete říct, že některé výrobky, které jste poznali před nedávnou dobou, jsou jen čisté vývary. Nebo kostička plná bylinek z babiččiny zahrádky. Je to možné. Už se objevili výrobci, kteří už ví. Že hospodyňky se nemají balamutit. Moje domácí hospodyňka si nedávno pořídila prapor na tyči. Je na něm řád zlaté vařečky a meč stínající hlavu. Každé úterý a sobotu vyrážíme na barikády. Tu oslovujeme ve veřejném prostoru mladé dívky, aby nevmíchávaly kečup do omáček, tu vytahujeme na kolena mladou kuchařku, chlemtající vlkodlačí žízní louži rozlité polévky s univerzálním tekutým ochucovadlem za 12 korun českých. Je to tuhý boj.
Zástupy univerzálek, rozuměj zastánkyň univerzálních chutí, hází nevraživé pohledy, nejostřejší slova a někdy i obaly od rostlinných tuků s příchutí másla. Já a moje gurmánka to nevzdáme! Za Rettigovou! Za Trejbala! A snad i za toho Juliuse Maggiho! Mám dojem, že jsem ho s námi jednou na barikádách viděl hodit kostkou.