30 května 2006

Hodinky




Martin Haenke seděl u svého počítače a supěl. Dnes je termín uzávěrky, takže do šesti hodin musí být všechny články u šéfa na stole tak, jak půjdou do tisku. Jenže ten idiot Lázsló z Výboru životního prostředí mu ještě neposlal zbývající podklady, no a přesně tenhle druh "problémů" šéfa opravdu nezajímá. Zcela jasně Martinovi naznačil, že opakovaná nedodržení termínu za ním zavírají dveře redakce naposledy.

Navíc ještě to se Sabinou. Nechce mu půjčovat Claire, a to i přesto, že podle soudu ji má mít každý čtvrtek a neděli na dvě hodiny. Teď plánoval, že spolu zajdou do ZOO, mají tam totiž nové oddělení plazů a obojživelníků a Claire se kvůli večerníčku zamilovala do chameleonů, tak by jí tím určitě udělal radost. Musí zajít za tím právníkem. Když Sabina podávala žádost o rozvod, myslel si Martin, že to zvládne a je nutno říct, že Sabinino hašteření mu chybí jen občas, ale Claire, ten malý skřítek, mu chybí každou sekundu jeho bídného života.

Odbila 6tá hodina a e-mail od Lázsla samozřejmě nepřišel. Po několika pokusech se mu dovolat to Martin vzdal, praštil dveřmi od kanceláře, seběhl po schodech, minul přitom několik sobě podobných a s úlevou vyšel na ulici. Měl nevýslovný pocit zmaru a bezmoci a to ho přivádělo k šílenství. Nemluvě o tom vedru. Červencové slunce kralovalo rozpáleným ulicím ucpaného města a přestože už bylo poznat, že dnešní nejvyšší teplota už pominula, žhnoucí kotouč to ještě stále nemínil vzdát. Martin si promnul bolavý zátylek prsty pravé ruky a levé ruce věnoval pohled kvůli hodinkám. Věděl, že už je něco po šesté, ale byl už tak zvyklý; vždycky když ho něco štvalo nebo někde nechtěl být, občas se bezmyšlenkovitě podíval na hodinky. Asi doufal v to, že jednou zjistí, že těžké časy už pominuly a že začíná nový život. Ani tentokrát se nedočkal.

V tom se Martinovi zatočila hlava. Mohlo to být z toho vedra nebo z přepracování, najednou se mu udělaly mžitky před očima a pocítil slabost a zvláštní chlad v nohách. Poklesl na kolena a svezl se k zemi do prachu ulice. Nevnímal nic kolem sebe. Chlad se začal šířit od konečků prstů na rukách směrem k ramenům a od lýtek vzhůru až přes břicho. Martin se nikdy v životě netopil, ale v ten moment byl přesvědčen, že takhle nějak se musí cítit ten, kdo se topí v ledové vodě. Jak se mrazení neodvratně blížilo k srdci, Martinova záda polil studený pot. Cítil, jak několik kapek stéká od lopatek dolů k bedrům a věděl, že tak se u něj projevuje hrůza z toho, že se něco děje a on to neovládá. Když hrozivá chapadla čehosi sáhla na vyděšeně tlukoucí srdce a sevřela ho kovově chladným stiskem, Martin vykřikl hrůzou. Potom ztratil vědomí.

Šest hodin, patnáct minut. První pohled mu padl na hodinky už proto, že když omdlel,nebo co to bylo, sesunul se k zemi, padl do polohy vzdáleně připomínající polohu stabilizovanou a ruku s hodinkami tak měl přímo před očima. Spodní nohu vůbec necítil,jakoby si ji přeležel a horní, ležící skrčenou přes ní sice cítil, ale nebyl z toho nějak zvlášť nadšený, protože se nejspíš při pádu uhodil do kolena a to ho brnělo, jak když vás do něj doktor praští kladívkem. Rozhlédl se kolem a zvedl se ze země. Oprášil si kalhoty a košili a vykašlal tu trochu prachu, která se mu usadila ve vyprahlém hrdle. Město bylo na první pohled stejné, ale druhý pohled už prozradil, že se děje něco zvláštního. Zvláštní bylo to, že se nedělo vůbec nic. Ulice jindy živé jako by stále byl čas parádemaršů nebo poutí, se teď zdály podivně neživé. Nikde nebylo ani živáčka a kolem neprojíždělo jediné auto. Několik jich stálo podél chodníku, ale ani v nich nikdo nebyl. Nikdo na nikoho nevolal z okna, děti neproháněly míč na plácku mezi domy, tramvaják nezvonil na pozdě dobíhajícího stařečka. Ulice byla prázdná, jako po vymření. Jako by se zastavil čas.

Martin se znovu podíval na hodinky. 6.15. Konají se snad ve městě nějaké závody nebo zavítal na náměstí prezident a nabízí se zmrzlina zdarma? Nevzpomínal si, že by se zrovna dnes mělo něco takového dít. Podrbal se za uchem a otáčel se na všechny strany. Nikde nikdo. A ještě ke všemu se mu hodinky zastavily. Hodinky po tátovi. Táta byl hasič, stejně jako jeho otec a oba si přáli mít ze svého syna třeba doktora nebo bankéře, hlavně ne hasiče, protože věděli, jak nebezpečná tahle práce umí být. Martinův táta neposlechl, zhlédl se v zlatočerné uniformě visící na věšáku u dveří a dennodenně se vrhal vstříc ohnivému kohoutovi a vytrhával mu bezbranné oběti ze spárů. Martin vždycky toužil být jako on, chtěl se vracet domů ke své ženě a vídat v jejích očích úctu a obdiv ke všemu, co dokázal. Jednou se ale táta domů nevrátil a zbyly po něm jenom tyhle stříbrné hodinky. Osud zasáhl a poprvé za pět generací se hlava rodiny stala něčím jiným, v tomhle případě redaktorem. Práce to sice není tak nebezpečná, ale Martin ji také dokázal vnímat jako určitý druh poslání, i když ho, upřímně řečeno, štvali lidi, neschopní dělat to, co se po nich chtělo a kvůli nimž on nestíhal tu svou. Tyhle hodinky mu připomínají tátovu odvahu a všechno, co pro něj jako malého kluka představoval.

Teď ale nešly. Přitom baterka byla skoro nová, no ale možná se nějak poškodila při tom pádu. Martin vykročil směrem k centru. Pokud se něco děje, tak to bude tam a třeba cestou narazí na nějaké hodinářství, kde by se mu podívali na ty hodinky. Šel rázným krokem, i když cítil, že tělo ho bolí snad úplně všude. Míjel obchody a kavárny a všude to vypadalo, jakoby všichni utekli od rozdělané práce. Otevřené dveře, nedojezené saláty, na stolcích rozevřené noviny. Vypadalo to fakt divně. Pomyslel si, jestli snad svět nepostihla nějaká katastrofa a on jediný nezůstal naživu. Skoro to tak vypadalo. Došel až k Municipal parku, kde si milenecké páry a také ostatní lidé, kteří to jinde ve městě moc neznali, dávali randez-vous u kašny ve tvaru lva, skákajícího do dálky. Voda mu obvykle stříkala z tlamy dolů na kameny porostlé jakýmisi řasami zelené a šedohnědé barvy. Dneska voda nestříkala, hladina okolo kamenů byla mrtvolně klidná a náměstí celkově působilo tísnivě opuštěným dojmem. Martin se poškrábal na ruce, protože kůže pod hodinkami a kolem místa, kde se tělo ciferníku dotýká zápěstí, byla zarudlá a svědila ho jako čert. Bylo zvláštní, že si toho dříve nevšiml, ale na tom nezáleželo. Hodinky stáhl z ruky a posadil se na jednu z laviček lemujících kašnu. Promnul si bolavé místo a s trochou nostalgie si prohlížel hodinky, které pro něj tolik znamenaly. Kovový řemínek tvořily malé válečky poskládané v trojřadech vedle sebe, v ciferníku z bílého zlata teď v pravém úhlu ležely ručičky obroubené černým kovem. Zespodu bylo lze přečíst nápis Našim hrdinům vyvedený krasopisem. Martin se rozhlídl, a přestože už musela uběhnout alespoň půlhodina od doby, kdy se zvedl ze země před redakcí, měl pocit, jakoby čas zapomněl na svůj úkol. Slunce stálo kus nad obzorem a pálilo pořád stejně usilovně. Vzal mezi palec a ukazovák kolečko na boku hodinek a zkusil zatočit ručičkami, jestli se nerozeběhnou. Nerozeběhly. Povytáhl tedy kolečko, aby alespoň seřídil datum, který snad nikdy nebyl nastaven na správné datum. Když má teď čas … .

Otočil kolečkem směrem k sobě. V maličkém okýnku přeskakovala čísílka od patnáctky, která tam byla nesprávně nastavena, dolů až k sedmičce, což byl dnešní datum. Jak byl ale rozjetý, prsty sklouzly o kousek dál a přejel až k číslu 6. Země se zachvěla, teplota vzduchu se ještě trochu zvýšila, pak začala klesat, najednou se zatmělo, na nebi se objevily hvězdy, pak soumrak, potom zase teplo a… na obloze stály mráčky, slunce zpoza nich vykukovalo sluníčko a hlavně… město ožilo. Náměstí bylo plné lidí, klaksony aut připomínaly neopatrným chodcům, kdože je na silnici králem, lev na fontáně pyšně vyplivoval čerstvou a chladivou vodu, prostě… všechno bylo jako dřív, ale něco nebylo v pořádku. Martin se nemohl zvednout z lavičky a vyběhnout vstříc normálnímu životu jako dřív. Seděl tam a jakási tajemná síla ho držela na sedadle tam, kam si před chvílí sedl. Nešlo s tím bojovat, ale Martin vnímal, že to není jediná věc, která by ho měla znepokojovat. Taxíky, projíždějící kolem, měly na okýnkách cedulky hlásající stávku taxíkářů, kteří zvýšením cen reagovali na tvrdou ekonomickou politiku vlády. Jenže tahle stávka měla trvat jen jeden den…. a to bylo včera. Kamelot na rohu zase doprodával večerník a novinky, které vykřikoval, aby upoutal zájem kupujících, byly včerejší. Martin zíral s úžasem na cvrkot kolem sebe a pomalu si dával jedna a jedna dohromady. Bylo to neuvěřitelné, ale on byl pasivním divákem scének včerejšího podvečera a to vše zřejmě jaksi souviselo s tím, jak na svých hodinkách nastavil 6.červenec.

Nepřemýšlel o své, na první pohled bezvýchodné situaci, ani neřešil, co a proč se stalo, to co ho napadlo, bylo přirozené. Otočil kolečkem na pětku a znovu prožíval neskutečně zrychlený ale fascinující posun času o den zpět. Opravdu to fungovalo. Pánové v kloboucích kolem procházeli s novinami s ekonomickými předpověďmi na 6. červenec, jakýsi muž na rohu vykřikoval, že se vykašle na všechny ty drožkáře, takhle drahou jízdenku, že si nemůže dovolit a že tedy zítra půjde asi do práce pěšky a to aby tedy vstával tak ve tři ráno. Martin se bavil. Ač v situaci, která nedovolovala zasahovat do dějů kolem probíhajících, užíval si moci, která spočívala v pouhém přetočení kolečka na hodinkách. Pak ho to napadlo. Když to jde zpátky.. třeba to půjde i dopředu.. . Horečně posouval číselník až k se dostal k číslu 8. Šlo to. A hlavně došlo k jedné zásadní změně oproti točení do minulosti, Martin mohl vstát. Zvedl se z lavičky a vykročil ulicí. Nevěděl, kam půjde, ale když měl tu možnost, tedy šel. Procházel ulicemi několik hodin, až už se setmělo a večerní ulice získávaly nádech tajemna, který najdete v každém městě jiný. Ta chvíle před soumrakem, kdy lampy vrhnou světlo na chodníky a pánové si oblečou saka přes košile a dámy hodí šátek přes ramena, voní nostalgií a neopakovatelností. Den přiznává svoji prohru a všechny chutě, vůně a tvary se zahalují do večerního hávu. Noční bary začínají ožívat, zatím za zavřenými dveřmi se pohybují stíny těch, kteří už zakrátko dovolí vášním noci, aby propukly naplno.

Martin během své procházky zjistil, že jedno, ale zato podstatné omezení, jeho pobyt v budoucnosti přece jen má. Věcí se dotýkat mohl, manipulovat jimi, otevírat dveře, napít se, zakopnout, cokoli, ale lidi, lidi ho nevnímali. Když do něj vrazil první člověk na ulici, myslel si Martin, že to byla nehoda ale i ostatní šli tak, jako by tam nebyl. Pokoušel se na ně promluvit, skákal jim do hovoru a snažil se je překřičet. Neslyšeli ho ani neviděli. Byl tedy problém zajít do baru a napít se, na což se přece jen dost těšil, dneska, nebo vlastně včera, toho v práci moc nesnědl ani nevypil. Byla už skoro půlnoc a konečně našel putyku, jakou hledal. Z nízkých stropů ve veliké místnosti rozdělené mnoha tlustými sloupy na několik nepřehledně uspořádaných oddělení visely blikající lustry ve tvaru jednoduchých koulí z mléčného skla. Celkovou zašlost baru Twistr, jak se tohle místo, do kterého by Martin za normálních okolností nikdy nevkročil, jmenovalo, k dokonalosti doplňovaly tmavé, skoro prázdné kouty, kam světlo ze zaprášených koulí téměř nedopadalo. Do jednoho takového si vlezl a přestože se musel chvíli přemáhat, hlad a žízeň přemohly jeho hrdost a on v rychlosti spolykal zbytek tlačenky, který tam zbyl po některém hostu. Dopil i půl deci piva a unavený se zhroutil na rozvrzanou židli a usnul.

Když se zase probral, bylo půl šesté a bar Twistr žil v klidu dál svým vlastním životem. Martina napadlo už dřív, zajít domů, ale trmácet se pěšky takovou dálku se mu nechtělo. V baru zavírají za hodinu a tak se vydal směrem k redakci. Procházel ulicemi co noha nohu mine, byl vyčerpaný a polámaný z noci, na jejíž nepohodlí nebyl zvyklý. Přemýšlel o svém životě. Ne o své nezvyklé situaci v prostoru nikoho,přemýšlel o svém životě doteď. Chtěl vždycky být někým, na koho nebudou lidi pokřikovat nebo si ukazovat prstem, chtěl být jako táta, přebývat v srdcích úplně cizích lidí jako hrdina, jako někdo, kdo se nesmazatelně dotknul jejich životů. A když o tom tak přemýšlel, vlastně by mu stačilo, aby přebýval v srdci alespoň někoho, alespoň jednoho jediného člověka. První paprsky nového dne mu zasvítily do očí a Martin si je instinktivně zakryl hřbetem ruky. Už se přiblížil na dohled k redakci a ač to místo v něm vyvolávalo povětšinou nepříjemné vzpomínky, dnešního rána se mu po tom všem normálním životě docela zastesklo. Přešel ulici a stanul na místě, kde naposled věci fungovaly, jak mají. Náhle ho zaujala jakási lesklá věc lehce probleskující z prachu ulice. Sehnul se a udiveně zíral na malý předmět, který mu teď ležel v dlani. Baterka do hodinek. Martin prohlédl svoje hodinky a zjistil, že jeho baterka je na svém místě v hodinkách. Ale proč tahle leží přesně na tomtéž místě, kde jsem upadl, pomyslel si. Zkusil tedy vyměnit baterky a když ta nová zapadla na své místo, Martinovi se udělalo slabo. Ten známý, a přesto velice zneklidňující pocit chladu, tíže v končetinách, všechno to přišlo znovu a ….. Martin ztratil vědomí.

"Haló, pane, proberte se". Dvoje ruce zvedaly Martina ze země a pomáhaly mu na nohy. "Jste v pořádku?" Mladý pár vypadal ustaraně a Martin viděl ještě trochu nejasně, jak ho ta žena oprašuje a muž ho drží kolem ramen.

 "Ano,děkuju, už je to v pořádku, děkuju vám." 

Mladík se za Martinem ještě asi dvakrát otočil a ten mu zamával, aby ho ujistil, že se už o sebe postará sám.
Klimatizace ve třetím patře jako tradičně nefungovala. Za oknem se probouzel nový den a budova ožívala stovkami uspěchaných kroků a hlasů zautomatizovaných do pozdravů, pobídek a povelů. Martin Haencke si balil svoje věci a rozhodl se, že jeho život nabere nový směr. Když sešel po schodech k hlavnímu vchodu a vycházel do nového světa, který se před ním otevíral v celé své kráse, věděl Martin, že v kanceláři tam za sebou něco nechal. Byla to jeho minulost, ke které se už nechtěl upínat, bylo to všechno to, co by člověk měl v klidu nechat odejít a dívat se svým vlastním směrem. Šel dolů ulicí, lehce si pohvizdoval a těšil se ze všeho kolem. V jeho teď už bývalé kanceláři ležely na stole hodinky s ciferníkem z bílého zlata. Byly vzhůru nohama, takže každý kdo vešel do místnosti a sklonil se nad nimi mohl číst: Našim hrdinům. Hodinky nešly.

John Killer







John běžel, běžel jako o závod. Věděl, že jestli si chce zachránit kůži, a to on tedy chtěl, že musí bezpodmínečně doběhnout k té dřevěné boudě. Uvnitř najde další náboje do své M40ky a pak už nebude muset utíkat. Se všemi posluhovači Pána pekel se pak vypořádá. Probíhal kolem křoví, lemujícího onu vytouženou kůlnu, když zpoza rohu vyrazil sveřepě se tvářící skřet. Johna skřetova přítomnost překvapila, na okamžik zaváhal, ale pak udělal dva nečekané kroky směrem k protivníkovi a mocnou ranou těžké pažby útočníka zneškodnil. Ještě se rychle ohlédl, aby zjistil, jak moc ho jeho malé zdržení přiblížilo pronásledovatelům a s vypětím všech sil otevřel těžké dveře, vnikl do chladivé tmy, zabouchl dveře za sebou a doufal, že ne všichni jeho pronásledovatelé viděli, kam zamířil.

Na chvilku se zastavil, aby vydechl po vyčerpávajícím úprku, otřel si kapky potu z obočí a zamžikal očima, aby přivykly nezvykle tmavému okolí. V levém zadním rohu místnosti zahlédl obrysy beden a zadoufal, že už se nestaly předmětem zájmu jiného Bojovníka. Přešel k nim, jednu z nich otevřel a ….. byla prázdná. Otevřel druhou a tep se mu opět zrychlil - ani v ní nebylo zhola nic, co by mohl potřebovat. V tom se rozletěly dveře. Světlo zvenčí osvětlovalo prkennou podlahu a John si stihl všimnout malé palice stojící tak dva tři metry od vchodu. Nebyl čas prohlížet další bedny. V příštím okamžiku vtrhne dovnitř jednoznačná přesila Rytířů krve a John se tedy bleskurychle pro akci slibující sice pramalou šanci, ale lepší malá, než vůbec žádná. Vrhl se napříč prostorem vstříc oslnivému světlu, během letu úspěšně popadl malou palici a švihl paží proti očekávanému nepříteli. Ten byl ovšem rychlejší a navíc v přesile. Čtyři dávky z laserových pušek ukončily život odvážného Johna Killera.

Nejdřív bylo ticho. Všude kolem tma, nicota. Pak náhlý záblesk a ….. John zase běžel. Utíkal, co mu síly stačily. Mohl by se otočit a zkusit vzdorovat těm za sebou, ale to by bylo čiré bláznovství. Věděl, že mu došly náboje a žádnou další zbraň opravňující k pocitu sebejistoty u sebe zcela zřetelně neměl. Tak tedy úprk. Nohy ho nesly s větrem o závod a přesto v zádech užuž cítil smrdutý dech Rytířů krve. Ne tak vzdáleně to připomínalo zkažená vajíčka. John běžel, minul skupinu balvanů, dost velkých, aby se a nimi před horkem ukryl párek bažantů, ale ne dost na to, aby v jejich stínu zmizel osamělý bojovník. Uběhl dalších asi 100 metrů, provázen výkřiky svých pronásledovatelů a koutkem pravého oka zahlédl známou dřevěnou boudu. Nic lepšího poblíž nebylo a také mohl tajně doufat, že se mu povede rychle zmizet v křovinách a schovat se v té kůlně. Mimo to mohl získat palici a své nepřátele pak překvapit v hustém porostu. Kdyby se mu povedlo dostat s skupině do zad, mohl by je likvidovat jednoho po druhém. John vběhl do boudy, popadl palici a hned zas pelášil ven. Pokusil se oběhnout blížící se skupinku zleva, když v tom se z nízkého křovíčka jako duch objevil skřet, na kterého úplně zapomněl a ten vrhl po Johnovi ostrý dřevěný kůl. Ostrá bolest mu projela hrudníkem, padl na kolena do prachu a svezl se na bok. Věděl, že svoje poslání už nesplní……. .

Pepík Novák se vysmrkal a dopil svou sklenku kokakoly. Zašklebil se, jako vždycky, když se mu něco nedaří, naštvaně vydechl a zvedl se ze židle. Několikrát zmáčkl tlačítko ESCAPE na svém počítači, vyndal cédéčko a pohodil ho na postel. Dneska už půjde spát, ale zítra, zítra jim to John Killer určitě nandá.

25 května 2006

Pokus











Area 51. Místo, o kterém se nikdo z vás neměl dozvědět. Tajné místo uprostřed pouště v Novém Mexiku, kde se řeší jedna z nejpalčivějších otázek lidstva: Jsme ve vesmíru sami? Respektive tuhle otázku řeší veřejnost, my se tu zabýváme věcmi, které mají lidstvo posunout o notný kus dopředu. Věcmi, které už jsou založeny na tom, že ve vesmíru sami nejsme. Pitváme tady mimozemské návštěvníky, kteří tu při jedné ze svých nesčetných návštěv zakončili svou pouť, zkoumáme pohon jejich létajících talířů, to vše, pochopitelně, pro dobro lidstva.

Mým úkolem je koordinace nalezených poznatků, vytváření smysluplných teorií, určování směru dalšího výzkumu. Teď vám něco prozradím. Nevěřím, že existují. Vím, že to zní zvláštně, zvlášť z úst člověka, který má na starosti budoucí podobu tohoto projektu, ale hned vám to vysvětlím. Pracoval tady můj otec, byl jedním z hlavních biologů, zabývajících se rozborem tkáně návštěvníků. Nikdy nic přímo neřekl, na to měl svůj život a plat speciálního zaměstnance armády příliš rád, ale když s někým žijete, poznáte, co si myslí. V té době jsem netušil, kam mě osud v budoucnu zavane. Můj svět se rozpínal na zadním sedadle mého starého fordu, měl tmavomodré oči a chutnal po jahodách. Večery voněly touhou a dobrodružstvím, hvězdy na nebi lhaly nekonečnou volnost. Kate mi zůstane už jen ve vzpomínkách, protože seděla ve stejném autě jako můj otec, když měl nehodu. Vyzvedl ji před výletem, jež jsme já, táta a ona plánovali strašně dlouho. Chtěl jsem, aby se s tátou víc poznali a naše schůzky mohly být více veřejné. Cesta do hor se nekonala. Když mi kapitán policie sděloval okolnosti, za kterých jsem přišel o dva nejbližší lidi na světě, myslel jsem na hvězdy, které slibují. Na hvězdy, které lžou.

Slíbil jsem si, že tátovy pochyby o pravdivosti toho, co se děje za ostnatými dráty Area 51, prozkoumám. Že přijdu na to, proč mocní vyhrávají a ti, kdož jsou kolečky v jejich soukolí, končí pod srázem zaklíněni mezi přední sedadlo a přístrojovou desku. Že odhalím, kdo komu platí za to, že některé důkazy se jaksi ztratí a jiné, dokazující opak, se odkudsi objeví. Slíbil jsem si, že jim nakopu zadek. Pracuju tedy v jedné z budov, jež vypadají jako malé vepříny (zajímavý příměr), mám krásný účelně zařízený pracovní stůl a podkopávám jim tu jejich velkou mystifikaci zevnitř. Chtějí, aby si svět myslel, že jsou v něčem dál, že ví něco víc než oni a svět se bojí. A o to tady jde. Strach a moc jsou největšími hybateli dějin. Dnes je ale můj velký den. Je výročí toho dne, kdy jsem začal nenávidět policejního kapitána z našeho městečka. Je den, kdy se chystá finální útok. Je den zúčtování. Od svého vyhřátého stolu pošlu do světa informace, které to tady položí navždycky. Svět se přestane bát anebo uctívat Area 51.

Ozvalo se zaklepání na dveře. Hlavní hrdina se třemi rychlými skoky dostal až k nim. Otočil klíčem podruhé v zámku a přisunul pod kliku malou skřínku. Ti za dveřmi poznali, že s dobrou tady nepochodí a rozhodli se, že se dovnitř dostanou násilím. Boj to byl krátký. Několik velmi dobře vyzbrojených mužů už s tímhle mělo zkušenosti a prokázali to i dnes. Oficiální zpráva uvedla nešťastnou nehodu při stěhování nábytku. Strach a moc.

Epilog

Na planetě Eqinox je velmi vyspělá civilizace. Studenti Zirk a Quark právě dostali jedničky ze své seminární práce. Práce na téma Řízení osudu méně vyvinuté bytosti na pokusné planetě Zemi.



24 května 2006

poezie pro náladu, kterou zrovna potřebujete




1)Tak jako

tak jako slunce k moři zapadá
a hoří
nohy si koupajíc v bílé pěně
usínáš
hlas tvůj zní zasněně unaveně
tak jako jitřenka vlasy roztočí
a mizí
tvářičku ke slunci líně vzpínajíc
vstáváš
zase tě dneska mám o kus víc.

2) tanečnice

tanečním krokem
přišlas mi do života
teď kdo se bojí a kdo
nebojí
raz dva tři sun a krok
otočka
snad se to zahojí.

3) u okna

u okna v soumraku
tvoje silueta
má ústa prochází se
po ní
v opilém zápase
tahů a tlaků
neuhýbáme
srdíčka na poplach
na vítězství
zvoní.

4) moje lásko

maličká v šatečkách v sedadle
taxíku
držíš se za kliku vnějšího světa
loudavý džez se proplétá stěrači
já řídím směr a ty vidíš cíl
na krku šálu a ty sponu ve vlasech
pravda je vedlejší cigára voní
vanilka návratů hlavu nám zatočí
jen pro tu vanilku
pro ni bych žil.

5) nikotin

o stěnu opřena půlnoční temnotou
svítí dvě světýlka zapomnění
vesmír se nehýbá nohám se nechce jít
nemluvíš nemluvím mlčíme
o tom
bloudíme včerejškem a dnešní samotou
všechno to končí nic víc už v nás není
je toho tolik co nemůžem uchopit
obláčky vyfouknem
potom.
---------------------------------------
6) otázka na konci proč proč proč
v duši se zabydlel červotoč
vykřičník na konci protože protože
láska se počítá na nože.

7) Svoboda

Svoboda
samota
svobodně dokola
na rožni
naplněni možností volby
kráčíme sebejistě za svými
cíli
na obzoru
bez hranic
svoboda
samota …. .

8) Čtu si v tvé duši

Čtu si v tvé duši
jak v lexikonu ticha
brailovým písmem
knížko popsaná
slepci nejsou hluší
a papír umí vzdychat
čtu si v tvé duši
pravidla nepsaná.
----------------------------
9) Pes žere psa a vlk zase vlka
budeme na sebe z balkónu mrkat
koupím ti orchidej a boty z výprodeje
rum ničí játra a na srdci hřeje
ty
a umělá krutost v každé molekule
ráno je
večer
jitro po setmění
asi si počkáme
až se to změní
bereš si čepici, cvrnkám do bambule.
------------------------
10) Tleskám a pleskám
ti
třesky plesky
před bouřkou klid
a slůvek blesky
možná déšť nebude
budem se mít hezky.
-----------------------
11) Tisíckrát "aha" a jednou "ah"
vteřina naděje vrah
pětsekrát "oho" a jednou "oh"
stonožka obrna noh
dvě řady zubů rovná se
kousavé úsměvy na trase.

12) Mluvíme o snu

Mluvíme o snu
a to se nesluší
venku je tma
a chtělo by se žít
horko v tvých očích
zelené světlo
na stěně
jejako srdce nemocných
sen není nemoc
sen je hřích
ale….
mluvíme o snu
a to se nesluší.

13) Hodinky

Tiky taky jedou vlaky
na čas nebo na západ
došla pára jedu taky
přišla chvíle na panáky
vidím pány jedou v saku
nedůvěru prodávat
každý jedem ve svém vlaku
za sebou sto tiky taků.
-----------------------------
14) U stolu sedím
žvýkám karamelu
zní slaďák z rádia
z okna se dívám
nad horkou kávou
snad už se proberu
odejdu z bordelu
zívám.

15) Dominique

(doufám, že láska je v Paříži)
J´espére l´amour est a Paris
spíš
park lavička moje rameno
zelení krtci metra zatím unikají
v paprscích smutných vlásečnic
spíš
padá listí a vítr si s ním pohazuje
v náruči barev se míhají tváře
spíš
Montmartre život paleta
tikající netvor nás okrádá
o vrásky smutku kolem očí
spíš
držím tě za ruku proč?
J´ espére l´amour est a Paris

16) Dva profily kráčí …..

Dva profily kráčí tichou avenue
myšlenky dlaně úsměvy
po kapsách přání jichž se bojí…
oba
ty a já píseň skrytá v hoboji
za námi na dlažbě
servilní stín lokajů.
Černobílé povzdechy úst akordeonu
za trochu tance drobné mince
na chleba pro štěstí jenom tak
už stojí opodál
dvě srdce z karmínu soumrak povolal
profily splývají za famfár
toulavého zvonu.
-----------------------------------------
17) Otroci lásky
to ne
spíš hráči se smrtí
s časem
kdž nemá hranice vlastně není
jsi všude
vidím tě probíhat v mých žilách
jsi tady
i když nejsi
myslím na tebe
a chci ti podat ruku
abys nebrečela.

18) Forever

Jsem nucen sdělovat
nesdělitelné
srdce je generál
a já jeho dobrovolný nohsled
chci ti říct
zůstaň.

19) Když den se pere s půlnocí…..

Když den se pere s půlnocí
tak vcházíš ty
tak vzpřímená
čistá, můzou políbená
vidím tě, chvěješ se pod nebeskou klenbou
život je hra
a hrací deskaje protnuta mým šípem
líbám tvůj čas na tomto světě
schovávám kousíčky po kapsách
co kdyby
ale ono ne.

23 května 2006

Krabička zápalek


Budu vám vyprávět příběh o krabičce zápalek, což samo o sobě může znít dost banálně, ale ….. některé příběhy nepotřebují velké hrdiny a zaběhaná klišé, aby zaujaly. Tento příběh se odehrál mezi roky 1930 a 1950, tedy dneškem a začíná u mé osoby. Roku 1930 mi bylo patnáct let a jako každý kluk na americkém venkově jsem hlavně běhal venku a o problémy dospělých se moc nezajímal. Byl začátek podzimu, vzduchem létalo babí léto a nás s klukama nejvíc bavilo sedět u výjezdu z města a pozorovat náklaďáky, jak vyjíždějí na svou dalekou cestu. Na korbách mívaly bedny s všelijakým zbožím a podle nápisů na bočnicích nebo když byla některá bedna pootevřená nebo děrovaná, zkoušeli jsme odhadovat, co a kam odváží. Představovali jsme si, jak korkové špunty dojedou na místo určení a svými těly uzavřou poklad schovaný v lahvi. Jak potom při slavnostní příležitosti, v místnosti plné lidí hostitel zabere, zátka lupne a všichni už se budou těšit z báječné chuti znamenitého šampaňského. Nebo když vezli kladívka. Dohadovali jsme se, kam až dojedou a pak jsme vymýšleli, jak přijde mírně zasmušilý muž do obchodu, ledabyle řekne " Dejte mi kladívko, sáček hřebíků a tamhleten kousek plechu" a odnese si jedno z "našich" kladívek. Doma zahodí rozbité kladívko a tím novým dotluče pár posledních hřebíků a nová střecha bude hotova. Při večeři si oddychne, ohlédne se za několikatýdenní prací a na kladívko, ležící v kumbálu si ani nevzpomene. Takové jsou osudy obyčejných věcí a taková je fantazie obyčejných kluků.

A tady, na sjezdu na dálkovou silnici, se počíná náš příběh. Seděli jsme s Martinem, Chuckem a Sidem opřeni o jednu z mnoha starých jabloní, které tu už spousty let trpěly za něčí nápad vést dálniční přivaděč kolem starého sadu. Život ustupuje civilizaci. Zrovna jsme se dohadovali o tom, jestli jsou lepší White Bears of Arkansas nebo Rocky Faces of Alabama, a o to, jestli nejdůležitějším mužem pro baseballový tým je nadhazovač, když se na vrcholku silnice objevil jeden z těch náklaďáků,na které jsme tu čekali. Vyskočili jsme plni nedočkavosti a vykřikovali jeden přes druhého svoje tipy, co asi tenhle veze. Když se líně sunul kolem nás, běželi jsme kolem bočnic a snažili se přečíst nápisy na bednách uvnitř. Kentucky distillers Gruber and son. Vezou whisky. Chuck se zasmál a plácl se přes kapsu na znamení, že vyhrál sázku. Měl jsem vztek, protože Chuck už dneska vyhrál potřetí a ještě navíc dával svou převahu tak neomaleně najevo, vzal jsem tedy krabičku se sirkami a mrštil jí vztekle směrem k náklaďáku. Ty sirky jsme používali na spoustu důležitých věcí, jako losování ulomené zápalky, když se mělo rozhodnout, kdo dneska půjde odlehčit paní Smithové od několika slaných rohlíků, jež lákavě polehávaly v bedýnkách za pekařstvím a čekaly na odvoz. Nebo když jsme procházeli tajemné jeskyně na úpatí Aldmon Creek Hill, nebo když jsme mužně šlukovali tátovy wintersky s nefalšovaným mexickým tabákem, prostě sirky se hodí mladým mužům každý den, v každé chvíli. Proto na mě taky kluci vyběhli a plni zloby pokřikovali. 

"Co děláš?"

"Zbláznil ses nebo co?"

"Kde teď seženeme nový sirky?", krabička s drahocenným obsahem skončila totiž na korbě náklaďáku, který, než jsme se vzpamatovali, nabral rychlost a dohánět ho pěšky už nemělo pražádný smysl.

Od téhle historky uběhlo už dvacet let. Tenkrát to kluci nepřešli jen tak a stálo mě to dost snažení a slaných rohlíků, než mi kamarádi odpustili, ale na celou věc se samozřejmě brzy zapomnělo. Od té doby se mnoho změnilo. Naše cesty se rozešly a jen málokdy jsme potkali jeden druhého, když jsme se přijeli podívat za rodiči. Jsou dva roky po válce a to je doba, kdy se svět ze všeho pomalu vzpamatovává a kdy se poštovní holubi vracejí domů se zkušenou ze světa. Anebo nevracejí. Chuck už se s námi o nic nepohádá, žádnou další sázku nevyhraje, skončil svou cestu na nějaké lodi v Tichomoří. Já, Martin a Sid teď sedíme u jednoho stolu v hospodě. Setkání s rodiči proběhla a věřte, že jsem zatraceně rád tady doma, ale pak najednou člověk potřebuje vypadnout, trochu vypnout a posedět chvilku s lidmi, kteří jsou na tom stejně. Kteří žijí ve stejném světě. Sedíme u stolu, pijeme pivo se skoro neznatelnou pěnou, díváme se z okna, na rýhy na stole nebo na ruce. Těžko se mluví o čemkoli. Pak Martin potřese hlavou, sáhne do kabátu a jakoby si to náhle rozmyslel, nechá ruku v kapse.

"Chtěl jsem vám říct něco, čemu těžko uvěříte. Je to taková blbost."

"Nestyď se, povídej.", pobízím ho.

"Stalo se mi to ve Francii, ke konci války. Seděli jsme s asi 5 kámošema od 35.divize před polorozbořenou tovární halou na kusech zdiva odlomenýho po nějakým náletu. Seděli jsme v kruhu a uprostřed mezi námi byl ošoupanej sud, kterej jsme používali jako stolek. Vyprávěli jsme si zážitky z minulý noci a dnešního dopoledne, jak jsme městečko čistili od německejch odstřelovačů, který se nemínili vzdát a znepříjemňovali život lidem, vracejícím se domů z už osvobozenejch území. Najednou mě něco zaujalo. Něco, co mi připomnělo dětství a všechno tady doma, vás, rodiče, celej ten život, kterej zůstal doma a byl v tu chvíli tak strašně neskutečnej, cizí."

"Vzpomínáte si, jak jsem si, když jsem byl malej, dělal na všechno značku, takový to M v kroužku přetnutý nožem?"

Martin vytahuje ruku z kapsy a pokládá na stůl špinavou a odřenou krabičku se sirkama, podle jeho značky je to určitě ona, ta, která tenkrát ve vzteku přistála na korbě náklaďáku a odjela do neznáma s nákladem whisky.

"Je to ona. A když jsem se pro ní sehnul, tenkrát tam nad tím sudem, když už jsem se jí dotknul, zasvištěla mi nad hlavou kulka jednoho z těch všivejch nácků, co ta musel ještě někde zůstat zašitej. To, že jsem se pro ní sehnul, mi zachránilo život. Díky ní tu teď s vámi sedím a bez ní bych nevěděl, co vám říct."

Podívali jsme se na tu zaprášenou krabičku, pak jsme zvedli hlavy a poprvé za posledních 5 let jsme se usmáli.
Zavírám oči a sedím zase u sjezdu s dálnice opřený o unavenou jabloň. Krabička od sirek odjíždí osamělá mezi bednami s nápisem Kentucky distillers Gruber and son. Tentokrát poprvé vím, jaký je začátek a zároveň konec jejího příběhu. Zbývá mi představit si, co se odehrálo mezitím.




21 května 2006

Čajová konvice


Čajová konvička zpívá
o tom, že někdo se dívá
zuby si v temnotách brousí
kdo pije, toho nezardousí.


Dětský nápěv, znějící jako odněkud z temné jeskyně, zazníval v místnosti už tak zaplněné strachem. Rodina Scottových seděla kolem prostého dubového stolu místo ubrusu potaženého jednoduchým plátnem a v očích jim bylo možno číst výrazy zoufalství a beznaděje. James Scott už dávno přestal být respektovaným ochráncem rodiny a Debbie, jeho žena, věděla, že jestli někdo z nich dokáže něco vymyslet, popřípadě udělat, on to jistojistě nebude. Čtrnáctiletým Robertem cloumala zlost a to jednak na sebe, že nedokáže pro jednou něco udělat lépe než otec, za druhé měl pocit, že něco by se rozhodně udělat mělo a on nevěděl co. Osmiletý Jacob byl nejméně čitelným členem rodiny. Poněkud zvědavě pozoroval všechny ty starší a zkušenější kolem sebe, ale vzhledem k jeho věku a věcem, které se v tomto pokoji za posledních pět dní udály, se nedala předpokládat míra jeho osobní statečnosti.

Místnost byla osvětlena mihotavým světlem zaprášeného kuchyňského lustru a největší díl chabého světla dopadal na střed stolu, kde stála stará mosazná čajová konvice s několika ozdobnými draky ovíjejícími se kolem dokola po jejím obvodu. Z konvičky mírumilovně stoupal sloupek dýmu a přesto byly pohledy všech přítomných upřeny právě tím směrem a po míru a klidu nebylo ani památky. Okraje místnosti se topily v plazících se stínech a zatažená roleta nepouštěla dovnitř světlo ani během dne. Před každým stál čajový šálek více či méně naplněný teď už nenáviděnou tekutinou. Hodiny na zdi odtikávaly tísnivou nekonečnost bytí nebytí.

Před pěti dny našla Debbie konvičku zabalenou do starých novin v komoře a přestože si nepamatovala, že by něco takového kdy doma viděla, zalíbila se jí, otřela ji tedy a uvařila čaj. Snad ještě nikdy spolu rodina Scottových neseděla celá pohromadě kolem kuchyňského stolu, aby se navečeřeli nebo si jen tak popovídali. Toho dne se bytem, kde nikdy nic nevonělo ani nezněla hudba, nesl nezvladatelně lákavý závan růží, rajského hříchu a opiových doupat. Zároveň vzduchem vibrovaly vlny snad odněkud z vesmíru, které se nesly prostorem a až v mozku se spojovaly v cosi smysluplného a získávaly téměř hmatatelné obrysy vtíravé, ale poněkud zneklidňující melodie. Všichni byli tou vůní a hudbou jako omámeni a přivábeni ke stolu a hned si nalévali kouřící nápoj do šálků. Rodina byla jako vyměněná, smáli se a vyprávěli příhody a znovu a znovu si přidávali nápoje, který se zdálo, že vůbec neubývá. Pak se ale jeden z nich pokusil zvednout od stolu.

Roberta už veselá konverzace nebavila a tak plácl do stolu, zvedl se a odstrčil zpola dopitý hrneček od sebe. V ten moment se vyřítil z temného prostoru konce místnosti děsivý stín a zakousl se Robertovi do stehna. Robert vyjekl, stáhl se zpátky a dosedl na židli. Cosi neviditelného cvaklo ještě několikrát naprázdno do vzduchu kolem jeho boků a ramen. Všichni seděli jako přimrazení. Z Robertova lýtka zvolna stékala hustá teplá krev a u kotníků se ztrácela v tenisce. Nálada předchozích minut byla tatam a v očích těch okolo stolu se mísila panika a strach. V tom se rozbublala voda v konvici, která, jako by ji někdo znovu naplnil a dal vařit, teď přivedla svůj obsah k varu. Z ústí konvice vyšla pára a místností proběhly známé neskutečné vibrace. Ty odkudsi z tmavých stínů místnosti vymodelovaly onu píseň:

Čajová konvička zpívá
o tom, že někdo se dívá
zuby si v temnotách brousí
kdo pije, toho nezardousí.

"Co to má, ksakru,znamenat?"

 "Co se to děje?"

"Mami, já mám strach!"

Vyděšené pohledy létaly tam a zpět místností, ale nikdo se neodvážil vstát od stolu. Písnička zazněla třikrát a pak utichla. Nikdo se nepohnul, Jacob začal plakat. Ticho bylo snad horší, než kdyby křičeli. Najednou ze tmy vyletěly neviditelné čelisti a zakously se Jamesovi do tváře. Potom se naprosto nepřirozeným pohybem šílené šelmy děsný zvuk blížící se zkázy smyknul směrem k Debbie a několik spárů ostrých jako břitvy ji zasáhlo na zádech. Do výkřiků hrůzy a bolesti se znovu rozezněla písnička. "Musíme pít!", zasténal Jacob a napil se z hrnečku zrovna v okamžiku, kdy mu kolem ucha prolétly okem nezachytitelné čelisti. Nejdřív se na něj nechápavě podívali a pak se všichni vrhli na své hrnky. Tak přišli na dvě věci: že pokud pijí, jsou dočasně v bezpečí a …. že jsou v pasti.

Pět dní se napájeli z nevysychajícího zdroje a nikdy se jim nepodařilo zamhouřit oko na dobu delší deseti minut. Pět dní seděli spolu u stolu a postupně z nich odpadávaly pocity vzteku, hrdosti, hladu, naděje a s tím, jak se jisté biologické potřeby stávaly nutností, i studu. Pět dní jim v hlavě probíhal dosavadní život, měnily se priority a tak se v netečných bytostech, žijících spíš vedle sebe než spolu, něco pohnulo. Někdy, když si sáhneme až na samé dno svých sil, může to mít hojivé účinky na naší duši. Pět dní jim trvalo, než vyčerpali desítky pokusů na jakoukoli záchranu. Představte si těch dlouhých pět dní.

Epilog:

Henry Ducston, poručík místní policie, procházel bytovým domem na Destiny street a nahlížel do jednotlivých bytů. Ve všech třech patrech, ve všech devíti bytech pobíhaly desítky uniformovaných policistů i mužů a žen v civilu a prováděli svoje obvyklé úkony na místě činu. Ve všech bytech byla neuvěřitelná spoušť, ale mnohem neuvěřitelnější bylo to, že všechna místa činu vypadala naprosto stejně, jako by je někdo naaranžoval podle jakéhosi hrůzostrašného scénáře. Lidé v odemčeném bytě se zataženými roletami, buď sedící kolem stolu nebo ležící v různých vzdálenostech od něj, všichni se smrtelnými zraněními odpovídajícími opakovanému napadení divokým zvířetem. A ještě dvě věci byly ve všech bytech stejné. Uprostřed každého kuchyňského stolu stála úplně stejná čajová konvice plná krásně voňavého čaje a v komoře všech bytů se našly staré zmuchlané noviny, ve kterých byl stejný článek z doby, kdy se tento dům stavěl. 

Stálo v něm: Budoucí nájemníci bytového domu v Destiny street po dlouhých měsících zlomili odpor majitele čínské čajovny Wu Tenga a ten ihned po domluvě kamsi zmizel. Mezi lidmi se v legraci říká, že ho budoucí nájemníci zabili a i s jeho prapodivným psím křížencem zazdili do základů svého vytouženého bytového domu.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Řešení hádanky o princeznách - Princezna sedící vlevo není Anežka, neboť by lhala. Kdyby pravdomluvná Anežka seděla uprostřed, musela by odpovědět "Anežka", znamená to, že Anežka je princezna sedící vpravo.
A můžeme určit více. Princezna sedící uprostřed nemůže být Berta, protoče Anežka řekla, že se jmenuje Cecilie.
Princezny tedy seděly v tomto pořadí: Berta, Cecilie, Anežka.

Autorské čtení v Le Consulat 12. června 2025

  "Nikdy nebudu číst před lidma! Je to naprosto idiotský. Když si budou chtít něco ode mě přečíst, přečtou si to sami."  No a takh...