30 dubna 2010

Křikloun křiklavej

Křikloun křiklavej


Vykřikuju v parku
o politice
nic o tom nevím, ale mám novej megafon
a byla by škoda ho nevyužít

zrušíme peníze, zaměstnáme kočky
kočka je chytrá a prachy kazej lidi
vykřikuju v parku
svoji morálku
život je třeba prožít

Vykřikuju v parku
o čemkoli
názor je Azor, co pána poslouchá
a já jsem pro svobodu zvířat

práce těm, kteří ji vážně chtějí
odpočinek těm, kdož si ho zaslouží
sliby jsou chyby
a lež má krátké nohy
kdo málo jed, jde si přidat.

Jsem křikloun křiklavej a jsem vidět
přidávám moci trošku po trošce
………………………………
ostřelovač mě má na mušce.

29 dubna 2010

Chcandát


            Proroctví praví, že v ten čas, kdy noc bude bílá a den temný, přijde zmatení všeho. Že v ten čas, kdy úpadek lidstva se přehoupne přes okraj mimořádnosti a to, co není běžné, se stane všedností, tehdy Matka příroda ukáže svoji sílu a lidstvo pocítí svoji nicotnou úlohu v dějinách všehomíra. Toliko úvod.

            Děda Berousek pádil od řeky, co mu jeho pětaosmdesátileté nohy stačily. Nateklé nárty v gumovkách narážely bolavou kůží do pevného ohybu boty a způsobovaly tak kvapícímu starci nemalé utrpení. Soumrak už dolehl na podzimní krajinu vahou své nevyhnutelnosti a stařík tak zakopával na prašné cestě o hlínou znečištěné, a tudíž už těžko viditelné křemeny, které by jinak díky jejich bělosti nepřehlédl. Pokoušel se křičet, ale byl příliš zadýchaný. Otevíral tak jen ústa naprázdno a poulil oči jako astmatik při záchvatu. Za sebou u řeky nechal nejenom všechno své rybářské náčiní, ale taky TU HRŮZU. Když vrazil do dveří hospody, rozhlédl se po místnosti, držíc se jednou rukou futer, a hledal, komu, proboha komu, by to pověděl.
chcandát
            Takových městeček už dneska moc nenajdete. Svůj idylický ráz získalo nejen díky čarokrásné krajině všude kolem, ale i díky citlivému přístupu svých obyvatel při osidlování. Pod kopcem Sviniborem se kroutí říčka Hostiná a ta svůj tok nasměrovala kamsi za obzor, jenže tady se rozhodla pořádně si protáhnout páteř. V jejích zátočinách vyrostly jako houby po dešti prosté domky se stejně prostými ale ne naivními obyvateli. Psíci pospávající před vchody, slepice vyzobávající zrnka vysypaného obilí, babky vyšeptávající největší tajemství hloučku sousedek.
            Už když se ráno probouzel, cítil Václav Votruba, že dnešního dne se něco změní. Nevěděl proč, nevěděl kdy ani co, ale když už jste tolik let místním policajtem, získáte jakýsi vnitřní smysl pro rovnováhu prostředí, času a událostí, že jakékoliv vychýlení z normálu spustí alarm někde vzadu ve vaší hlavě. Přesto celý den proběhl v každodenním poklidu, a tak když zasedal ke své obvyklé večerní mariášové relaxaci v místní hospůdce, měl pocit, že ho jeho instinkty strážce neměnnosti poprvé zklamaly. A teď najednou stál ve dveřích starý Berousek a hledal pomocnou ruku. Už je to tady, pomyslel si Votruba, už je to tady.

"Prosím vás, lidi, eh," snažil se popadnout dech stařík, "pomozte mi někdo, je to… je to strašný." A padl na kolena. Vyskočili a
několikery paže ho ochotně podepřely. "Pojďte, posaďte se." "Posaďte se, Berousku." "A povídejte. Co se stalo? Co se děje?" Všichni se na něj dívali. Vypadal jako troska. Těžce dýchal a stará kůže se mu leskla potem. Zvedl na ně oči. "Je tam příšera. U tůně. Něco vobrovskýho. Žlutozelená kůže a rudý oči. Jako vždycky jsem seděl na břehu, nohy v gumovkách ponořený kousek pod hladinou. Rád takhle občas sedím. Slunce … eh. (kašlal) svítí mezi stromy a už jen slabě se odráží na hladině. A víte, ta voda plyne," chvíli nemohl mluvit, ještě pořád toho na něj bylo moc " a já ji nechávám… (nedořekl a díval se jakoby do dálky) . No a najednou velká vlna a pak to tělo. Strčilo to do mě, že jsem málem spadnul do vody. Jen silou toho všeho strachu jsem se držel za trsy trávy na břehu. Když jsem se vyškrábal nahoru, pelášil jsem pryč," teď už se trochu uklidnil a na jeho tváři se mihl drobný úsměv "a teď jsem tady a vlastně se asi cejtím trochu trapně. Já vlastně nevím, co to bylo. Ale měl jsem hroznej strach. A něco tam opravdu je." Díval se na lidi kolem a viděl jim na očích, že někteří mu nevěří. Vobruba věděl, že ho tam nemůže jen tak nechat stát. Ať viděl Berousek cokoli, nebo i kdyby se mu to jenom zdálo, bylo milosrdnější něco udělat. Zvedl se ze židle a zavelel "No tak se na to jdem podívat, chlapi." Několik z nich ho poslechlo hned, někteří až po malé chvilce, kdy jim došlo, že by to vlastně mohla bejt docela sranda.
            Ještě pořád ho podpírali. Vlastně se ani moc nebránil, chtěl jim to ukázat a zároveň na něho v tomhle okamžiku dolehlo jeho stáří. Dvoje ruce ho vlekly směrem k říčce. Všichni věděli, kde je to místo, o kterém mluvil. Berouskovi teď bylo opravdu čím dál tím trapněji. Za tím, co nejspíš neviděl, a on sám už začínal pochybovat, vyrazila nakonec celá hospoda. Podle pokřiků bylo většinou poznat, kdomkolik toho doteď vypil. Snad nikdo nevěřil tomu, že by v tůni něco nezvyklého nalezli. Ale bylo to trochu jako o pouti. Někdo vykřikne "v poslední maringotce mají medvěda s pěti nohama" a všichni tam běží. Je to legrace, stejně se tady v tom zapadákově nic extra neděje, a když tam medvěd není, alespoň tomu vtipálkovi, co je naváděl, zlehka nabančí. Pak veselou příhodu zapijou v hospůdce a na ten den se bude vzpomínat jako na jeden z mála, který vyplul na povrch z šedi všednosti. Jó tenkrát, jak jsme tu měli toho pětinohýho medvěda. A je o co se opřít, čemu se smát. Život je šedá silnice s barevnými patníky mimořádných událostí. A patníky je třeba vyrábět. Netrvalo dlouho a dorazili na břeh Hostiné. Byla zpěněná v místech, kde přeskakovala kameny a poklidně temná tam, kde pod skloněnými trsy trávy podemílala vysoké břehy. Párek pronásledujících se
kachen kreslil potopenými zadky na hladině rychle se ztrácející serpentýny. Prostě říčka vypadala pochopitelně úplně stejně jako kdykoli jindy.

Vesele dovlékli Berouska k místu, kde se válely jeho v chvatu zapomenuté věci. "Tak kdepak je ta lochneska" škádlili ho a plácali se do kolen a navzájem po ramenou. "Huuuu, tady jsem" strašil zase jeden své kamarády vyšpulenou pusou a nataženými "pařáty". Tma se roztahovala po okolí a přinesla s sebou zvuky počínající noci. Pomohli dědovi posbírat jeho věci a vážně to vypadalo, že tahle legrace ještě předčí pětinohého medvěda. Výkřiky skupinky u vody nejblíže stojící trojice všichni považovali za součást probíhající komedie. Ale cákání nohou a rukou ve vodě a hrůza v hlasech postupně přinutila celou sešlost změnit názor. Přibíhali ke břehu a viděli ty tři, jak se snaží doplavat ke kraji. Jenže mezi nimi velice hbitě proplouval ohromný temný stín, který svou hřbetní ploutví rozhrnoval vodu před sebou jako superrychlý hroch. Děda Berousek vyjekl a podlomila se mu opět kolena. Votruba nemohl chvíli uvěřit svým očím. Opilí "zachránci" způsobovali ještě větší zmatek, než původně nastal. Jeden přes druhého padali, někteří prchali od řeky, druzí chtěli pomáhat. Jiní stáli jako přimražení. Rudé oči zíraly jako poselství z pekel a i za slabého svitu netečného měsíce bylo možné dát dědovi za pravdu i co se barvy kůže tvora týkalo.
tiger fish
Toho večera se všichni zachránili. Ode dneška už se každý bude mít na pozoru před předčasným odsuzováním pětinohých medvědů či příšer z hlubin. Velerybu po pár dnech ulovili. Byla to událost, která přitáhla pozornost médií dokonce v nadnárodním měřítku. Zástupci tisku a televize vyzpovídali všechny účastníky události, členové vědeckých kruhů tvora pitvali. Výsledek pokusů, debat a porovnávání byl více než překvapivý. Sander enurensis, česky candát močový byl přijat za nový živočišný druh, ještě závažnější však byly okolnosti jeho objevení se v přírodě. Příčinou je prý znečištění vodních toků, pod Sviniborem konkrétně šlo o to, že v tůňce, kde byl tvor poprvé spatřen se často koupaly děti a ty jak známo se příliš neobtěžují odcházením z vody kvůli vykonání potřeby. A přílišná koncentrace moči ve vodním toku prý …ale kdo ví. Možná byste mi neměli věřit. Bydlím pod Sviniborem už příliš douho a v Hostiné i já s oblibou smočím po kolena nohy. Miluju tenhle kraj, a jeho psíky pospávající před vchody, slepice vyzobávající zrnka vysypaného obilí a snad i ty babky, co se nezastaví před ničím, když jde o tajemství. Objednám si další pivčo a možná budu vyprávět historku o chcandátovi, jak mu tu u nás říkáme, tamhleté skupince projíždějících měšťáků.



---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(na obrázcích je: nahoře skutečný obr candát, který napadal plavce někde ve Švýcarsku, a na druhém je pro dramatičnost .-) přidána binga , což je hodně dravá potvora, která kouše rybářům do prstů v Africe)

28 dubna 2010

malá ochutnávka z galerií

Je tady spousta obrázků. Malé, velké, barevné i jiné :-). Ne, já myslím, že není třeba rozpitvávat to, co je zřejmé. Někdo se sem skočí podívat, jestli pokračuje literatura ve svém nepřirozeně fascinujícím vývoji, jiný mrkne na obrázky. Rychleji lezou do hlavy než písmenka .-). Takže pokud vás zajímají spíš obrázky, vlevo odsud je napsáno galerie a hnedka pod tím, ale však vy už víte. Přijďte zas.



druhý nejhezčí zadek v Jizbici :-) 

všechno je jednou poprvé, i americký auta naživo,
v galerii miláci, ameriky v jizbici vizte více


patlali, patlali,
mělo se to osmahnout,
ale rozpadalo se to


no a nakonec to stejně nejed, protože to bylo moc zdravý :-)




to jsme byli na výletě na kole a museli jsme zastavit a zmáčknout to



i ta barva, i ten tvar, i ta nálada, ježiš v tomhle se aspoň svézt ...

27 dubna 2010

Frank Downer - Případ ukradeného ryzáka ... část 4

Přístav ve velkém městě je místo, které žije svým vlastním životem. Nezná den ani noc, dýchá jako mraveniště pěkně pospolu, aniž by se jednotliví mravenci znali. Lodě přijíždějí jako nadčasoví dinosauři, jedou pomalu, ale kdybyste se jim připletli do cesty, rozdrtí vás. Podobnost s mraveništěm pokračuje ve spleti neviditelných cestiček, po kterých se pohybují kolem sebe se nedívající lidé, zpětné zrcátko nepotřebující stroje a všechno se to proplétá podle zdánlivě neexistujícího scénáře. Když padne, jako teď, noc, rozkmitají se temnotou tisíce světýlek nejrůzněoldjších barev. Když konstruujete stroje, palubní desky, kabiny, budovy, věže a vlastně cokoliv co svítí, bliká, osvěcuje, nebo i jen ukazuje barevná čísílka, nepřemýšlíte nad harmonií koncertu, které se vaše dílo na místě určení stane součástí. Myslím, že nad každým nočním přístavem stojí sebejistý soukromý dirigent, máchající hůlkou a přelévající jednotlivé barevné vlny ze strany na stranu, z místa na místo tak, aby v pozorném milovníkovi krásy probudil emoce jinde a jindy nedosažitelné. A přístav není lakomý. Do hry světel zakomponuje i zvuky, mnohdy neidentifikovatelné i zkušeným přístavním posluchačům. Tak jako les vytáhne po setmění z temných hvozdů zvuky, které se s denním světlem nepřátelí, vyplaví i vody přístavu přírodně-industriální symfonii pro zasvěcené. Poslouchej a dívej se.
Tma skrývá věci pěkné i nepěkné. Teď prováděla obojí současně. Emille Morgan seděl v tmavém autě a osobně dohlížel na nalodění nádherně stavěného anglického plnokrevníka Maxima. Ten idiotskej detektiv začal až příliš čeřit vody poklidné krádeže, na kterou tenhle podnik ze začátku rozhodně vypadal. Downer má štěstí. Nejdřív ne a ne vyletět do povětří, pak se zase beze zbraně ubránil pokusu o zaslání vzkazu pomocí likvidace té potrhlé pojišťovačky. Bude lepší Maxima na chvilku přemístit, než se ta drobná záležitost s Frankem Otravou vyřeší. Maximus měl přes sebe přehozenou deku, aby neprochladl. I tak bylo poznat, že jde o ušlechtilé zvíře s osobností, zdravým kořínkem a sebevědomím. Kůže na krku se mu leskla a jeho pohled rozhodně neprozrazoval strach z neznáma, byl-li zde nějaký. Nechal se vést po nakládací rampě a kdyby někdo chtěl namalovat pěkný obraz, kde spolu ladí neporažený dostihový šampión a na pozadí ocelové žebroví rozkročených nákladních jeřábů, měl by jedinečnou šanci. Oči Emille Morgana potměšile zamžikaly a ústa vydala pokyn k odjezdu. Ústa lodního dělníka Louise, ukrytého za kontejnery opodál, vyplivla vlastně už úplně vyžvýkané sousto žvýkacího tabáku a oči vyslaly do mozku obrazy, které bude třeba předat Frankovi. Jo, starej Frank Otrava Downer má spoustu známých, a hlavně dokáže předvídat kroky svých protivníků. Aspoň některé určitě.



                                                      *

Nejdřív jsem si říkal, že nebude dobrý nápad vracet se do toho domu, kde jsem spal minulou noc. Ne že bych se bál nějakého poškození své pověsti, jednak mě v těchhle končinách nikdo neznal, jednak jsem nikdy žádnou dobrou pověst neměl. Spíš mě napadlo, jestli mě s tím malým Asiatem někdo nesledoval, protože já tedy rozhodně nebyl ve stavu, kdy bych byl schopen si na tohle dávat pozor. Vrátil jsem se tam proto, že mě napadlo vyptat se majitele, kdo je ten malý pomocník od Smutnýho Peta. Musel ho tu přece někdo znát, když mě sem přes půl města vedl, vyhověli mu a ještě po mně nikdo nechtěl žádné peníze.
Dnes jsem si konečně prohlédl budovu, která mě včera hostila. Dům působil nenápadně. Skoro bych řekl, že zvnějšku nemělo být poznat, o jaký typ podniku uvnitř jde. Díky tomu, že stál v okrajové části města, nebyla okolní zástavba nijak přehuštěná, ani nebylo dbáno na stylovou či barevnou sladěnost s domy kolem. Vypadalo to spíš jako oprýskaný zájezdní hostinec než jako dům rozkoší. Z ulice byla vidět dvě okna vpravo nahoře, okna, kterými jsem ráno uviděl nový svět. Svět bez Peta. Vešel jsem dovnitř. Menší vstupní hala a opět dojem zájezdního hostince. Za nízkým dřevěným pultem ukotveným dosti vratce mezi dvěma okopanými sloupy se zelenožlutošedou -kdysi snad bílou - omítkou seděl postarší pár, nejspíš manželé. Ježiš. Byli jako mlynář a mlynářka, a ne provozovatelé bordelu. Třeba to tak má vypadat. Nebo jsem spal včera ve mlýně maskovaném za zájezdní hostinec, nebo obráceně? Začínalo mi to být jedno. "Dobrý večer", hodlal jsem se tentokrát uvést slušně. Starý kývl, aniž by se na mě podíval. Stará se na mě podívala a usmála se způsobem jako "ono to mluví". Čekal jsem, že něco řeknou, něco udělají, nebo ..něco. Ale nic. Každý předvedl svůj minimalistický pohyb, který mohl znamenat cokoliv. Třeba se čeká, že budu komunikovat já, s tím nemám nejmenší problém, s pusou mám spíš problémy opačného rázu. "Vážení, rád bych …". Starý se prudce zvedl,gun až jsem sebou cukl. Byl jako starý nesmrtelný kovboj v osamělém ranči děsící mladé (no prrr) pistolníky svou rychlostí. Už bych byl mrtvej. Aniž by odtrhl byť jen jedno oko na vteřinu od černobíle zářící obrazovky, kde dávali dokument o zvířatech, která jsem neznal, svraskalé prsty vyhákly kroužek s klíčem od pokoje a daly mi ho. Ještě pořád koukal na ty potvory v televizi. Vzal jsem klíč, ale chtěl jsem se také zeptat na toho kluka. "Díky šéfe, chtěl jsem se zeptat…" Otočil se ke mně zády a už zase seděl, aniž bych svou přítomností nebo snahou o komunikaci nějak přerušil tok vzdělávací euforie z poskakujích tvorů někde v savaně. "Chtěl jsem .." Stará se na mě usmála zase tím voskovým úsměvem a nechala si ho na tváři. "Se pos……. . Smutnej Pete je mrtvej, mojí přítelkyni se pokusili zabít a já bych rád našel toho kluka, co mě sem včera přived. A nevím, jestli vám taky nehrozí nebezpečí". Musel jsem to říct. Všechno. I když mě nikdo neposlouchal. Starej se zase prudce zvedl a tentokrát jsem sebou cukl o trochu míň. Udělal dvě věci. Na papír, asi od salámu, něco naškrábal a podal mi ho. Přitom stihl sáhnout pod dřevěnou ohrádku jejich chlívku, nemůžu si pomoct, byli tam jak kozí rodinka, a do vzduchu velmi hbitě zvedl orezlou brokovnici hlavní nahoru.

Stará umrzla v úsměvu, který jí šel nejlépe a upřímně, nebyl na ni nejhezčí pohled. Starý mi dal asi tak dvě vteřiny na to, abych mu z ruky vytrhl umaštěný papírek. Brokovnice sice nevypadala, že by ještě byla schopná střelby, natož zabíjení, ale zkoušet jsem to nechtěl. Dědek mlynář-kozel-kovboj se mě zřejmě snažil přesvědčit, že se nikoho nebojí. Pomyslel jsem si, že případní útočnící by spíš umřeli hrůzou při pohledu na úsměv jeho ženy, ale nahlas jsem to neřekl. Pokusil jsem se přizpůsobit způsobu jejich komunikace a promluvil výrazným pohybem svého obočí nahoru a dolů, mělo to znamenat jednak, že vidím, že jsou opravdu soběstační, jednak že moc děkuju za ten papírek. A to jsem ještě nevěděl, jestli na něm není seznam k nákupu nebo tak něco. Odešel jsem po schodech nahoru, než si lehnu, zkontroluju, jestli v placatce nezbyla ještě troška glenfiddichu. Zbyla.

                                                             *

26 dubna 2010

Frank Downer - Případ ukradeného ryzáka ... část 3

Když jsem vyšel z Katina bytu, mírný déšť mě překvapil svojí nepříjemnou vlezlostí. Možná to udělala ta změna postředí, snění , vůně a skoro dokonalý řád u Kate a teď najednou skrz šedivou mračící se záclonu do očí bodající naštvané slunce, které nemělo dost síly na to, aby ovládlo ranní ulice. Drobné provázky deště, to nebyly kapky, ale deseticentimetrové šňůrky upletené z jehličí horské jedle. S každým dotekem zanechávaly na kůži malou neviditelnou řeznou ránu a to mě vážně dost krkalo. Přidal jsem tedy do kroku, abych už zmizel z toho přírodního pekla, já vím, hurikán je horší, ale hlavně abych už vyřídil tu malou záležitost s Petem. Pete aby mluvil, hm, to opravdu snad bylo jen jakési omámení látkami, na které ani mé lihumilné krevní řečiště nebylo připravené. A kde vzal, hernajs, toho malýho Asiata? A .. zabraný do myšlenek přiblížil jsem se k Bílé labuti řekl bych skoro na dostřel a
rev
.. ano, mám otevřenou pusu dokořán .. něco, co se nestalo minimálně minulých 5000 let, se dělo právě teď … u Smutnýho Peta bylo zavřeno. To snad ne! Dřevěné dveře přes ty obvyklé prosklené. O těch jsem ani netušil, že tam jsou. Třeba nebyly. Třeba se mi to všechno ještě zdá. Snídaně u Kate by tomu odpovídala. Určitě. Určitě ještě spím v tý smradlavý díře a dole se páchají hříchy proti cudnosti a plní tajné sny čerstvě dospělých papínkových mazánků. Určitě zavřu oči, otevřu a všechno se poskládá tak, jak má. Aspoň něco musí fungovat tak, jak má. Aspoň Bílá labuť. Kde si, doprdele, dám teď Bloody Mary? Chci říct, co se asi stalo chudákovi Smutnýmu Petovi. Došel jsem až ke dveřím a pokusil se je otevřít. Taková ta marná snaha, ale aspoň si nepřijdete jako hlupák, když pak někdo přijde, otevře a řekne "Vždyť stačilo vzít za kliku". No tak teď jsem si sice nepřišel jako hlupák, ale nic mi to nepomohlo. Zabouchal jsem. Pak jsem bouchal do různých míst, která vypadala, že budou vydávat zvuk, jenž by mohl někoho uvnitř upozornit, že tu jsem. Nikde nikdo. Herdek. Kopl jsem do zdi. Také dobrý nápad. Teď mě ještě bolí prsty. Ježiš, jestli je to zlomené. Obejdu blok a zkusím najít dveře, kterými bych se dostal do vnitrobloku a vlezl do podniku zezadu. Jednou jsem viděl, že tam Pete přebíral nějaké zboží, tak by měla být možnost se tam také nějak propašovat. Dám vám jednu radu. Když obcházíte blok zleva, jediné dveře, kterými se lze dostat do dvora, jsou těsně vedle těch původních vpravo. Tedy, rozhodnete-li se jít zleva, zasmějte se tomu triku a přejděte rovnou k těm správným. Takže jsem prošel vedlejšími dveřmi zprava u Peta na dvůr a nakukoval skrz špinavá okýnka do svého oblíbeného podniku. Helemese, támhle je moje místo. Tamhle sedává ten opičák v kovbojském klobouku, tamhle …. srdce mi vynechalo - vždycky, když se stane něco, na co nejste připraveni, tak zrovna tohle srdce udělá - musel jsem rukávem otřít ještě další kus olepeného a zaprášeného skla, abych pořádně viděl. Nejdřív jsem zahlédl jenom ruku, pak rukáv obvyklé Petovy róby a pak další části Peta. Nebyly pohromadě. Normálně mi nevadí vidět věci, které jinými silně otřesou, ale když máte k někomu řekněme osobní vztah, je to vždycky trochu jinak. Vylomil jsem dveře do lokálu, prošel úzkou chodbičkou a nezabočil ke stolkům. Trocha ledu, rajčatová šťáva, 4 cl vodky, nebo dneska radši 5, worcester, tabasco a opřel jsem se o bar. Smutnej Pete byl skutečně všude. Jenže dneska nebylo koho obsluhovat. Napil jsem se. Všechno vypadalo normálně. Nábytek na svém místě. Oblíbený čmuch tohohle místa. Klid jako vždycky. Jenom Pete už se tu šourat nebude. Odlepil jsem se a šel se podívat ke svému místu. Na mé židli něco bylo. Zřejmě to někdo myslel jako znamení. Zřejmě se někdo dobře bavil. Zřejmě mě někdo dobře zná a sledoval moje kroky. Uvědomil jsem si, co to znamená a otočil se na patě a vyletěl pryč. Musím z nejbližšího automatu zavolat Kate, protože tohle někdo zatraceně přehání. Protože tady přecejen asi někomu houří koudel u zadku. Bohužel právě teď i mně. Kašlal jsem na to, co na vyraženou dvojici předních dveří řeknou lidi a hnal se, co mi nohy stačily, bože mně je blbě, zavolat Kate. Na zápraží ležela sklenice od nejrychleji vypité Bloody Mary v mém životě, na židli u mého oblíbeného stolku seděla naprosto hnusná hlava Smutnýho Peta.

                                                           *

Telefonní automat dělal přesně to, co bych od něho čekal, tedy nefungoval, krám jeden podělanej. Katina kancelář je odsud asi pět bloků, tak bych snad mohl … pěšky. Není nic lepšího poránu, než adrenalinem napumpovaný běh s bolavými prsty na noze, několika panáky alkoholického koktejlu v sobě a lidi, kteří se naprosto mistrně pletou pod nohy. Toho dne byste nenašli lepší sestavu zakopnutí, pádů, shozených předmětů a rozčilených tváří posílených hrozícími pěstmi. Franku, Franku, co to zase děláš. Dofuněl jsem před dům, kde se mačkají kanceláře těch nejšílenějších pojišťováků, co město má, a vrazil do dveří. Ještě do patra, a pak už jen … najít, tu správnou místnost. Kate sdílí svou kancelář s třemi dalšími zoufalci, prostě se u stejného stolu střídají tak, jak je potřeba nebo možné. Vždycky je dost velká naděje, že zbytek party někde běhá po městě nebo si léčí duševní rány někde, kde to nežije. Kancelář byla prázdná. Hernajz. Ale je odemčeno, tak snad …. Kate vyšla zpoza rohu, zřejmě byla ve druhém patře, kde sídlí vedení, to znamená ti, kteří byli dostatečně úspěšní, nebo jsou na stejném místě dostatečně dlouho. Nesla pěknou hromádku papírů a nějakou krabičku. Nejdřív se zatvářila překvapeně ona, pak hned já. Ona proto, že mě vidí, já proto, že jsem uviděl chlápka, který vyšel ze dveří od toalet postraně. Chlápek ani nevypadal, ani se netvářil, jako někdo, koho zajímá pojištění. Vypadal jako někdo, koho zajímá zabíjení lidí. Tedy ne že bych byl tak výtečný psycholog a poznal jeho podstatu z rysů jeho obličeje nebo postoje. Značně mi napověděla bouchačka, kterou vytahoval z vnitřní kapsy dlouhého kabátu, ježiš, ten kabát se k němu vůbec nehodí, vypadá jak hastroš z kukuřičného pole. Hastroš reagoval rychle, já ovšem taky. Myslím, že dřív, než ke Kate doletěla má slova "K zemi", k ní doletěla má placatka poslední záchrany, kterou si nosím pro případy nouze s sebou ve vnitřní kapse. No jo, někdo tam má pistoli, někdo placatku. Placatku jsem ale nenabízel takto zbrkle své přítelkyni, nýbrž příliš vysokému čelu hastroše se zbraní. Výstřel mlaskl o zeď, hastroš sebou kecl na zem, papíry a krabička se serepetičkami letěly vzduchem, já směrem k výjevu, který by stálo za to namalovat. Vrhl jsem své netrénované, ale o to těžší, tělo, na tělo zabijákovo. Kate křičela, což situaci jednak dodávalo na dramatičnosti, jednak mě to dost štvalo. Já po dopadu hekl, zabiják taky hekl. Myslím, že jsem nám oběma vyrazil dech. Na vteřinku mě zaujala moje placatka, ležící hned vedle, přecejen v ní mám svůj oblíbený dvanáctiletý glenfiddich special reserve, a ne nějakou ucintanou brandy. Ale pak už mou pozornost opět upoutal hastroš. Jeho pěst v mém obličeji znamenala, že je nespokojen s vývojem situace. Já byl nespokojen s pěstí ve svém obličeji, tak jsem mu ukázal, jak nepříjemné to je, a hleďme, taky se mu to nelíbilo. Chvilku jsme si takhle dělali věci, které se nám nelíbily, mezitím jsem Kate pobídl k opuštění bojiště, tedy chrčel jsem "Vypadni", a ona kupodivu poslechla. Venku houkly sirény, sice z dálky, ale přecejen, nejspíš někdo z přilehlých kanceláří udělal aspoň něco užitečného. Zabiják vzal nohy na ramena, já se sbíral o dost pomaleji. Aspoň jsem si prohlédl chodbu domu; dost oprýskané zdi a podlaha, která špiní kalhoty, minimálně když se po ní válíte. Kate byla zamčená ve své kanceláři a plakala. Otevřela po chvíli. Sedl jsem si vedle ní na zem, oba jsme ocenili glenfiddich a mlčeli. Detektivové v těchhle chvílích říkají věci jakože je mrzí, že se to stalo, že to je to nejhorší na téhle práci, že jsou ohroženi vaši nejbližší a tak. Plačící dívky (i čtyřicátnice) vzlykavě přikyvují a situace je dost smutná. Detektiv pak odejde, zmizí z veřejného života někam do nejsmradlavější díry v okolí, posbírá hromady munice a všechny ty hajzly postřílí. Mezi mnou a Kate funguje jakýsi myšlenkový přenos bez potřeby dorozumívat se slovy, takže tohle všechno jsem říkat nemusel. Aspoň myslím.

                                                    *

Frank Downer - Případ ukradeného ryzáka ... část 2

Sedíc na zemi na střeše jsem ztěžka oddychoval. Z míst, kde jsem ještě před chvílí míval byt, se valil kouř a zezdola z ulice už bylo slyšet sirény přijíždějích hasičkských aut a policejních hlídek. Přemýšlel jsem o tom, co se právě stalo. Pan Tajemný na sebe nenechal s odpovědí na mé nezdvořilé chování dlouho čekat. Oprašujíc si břicho od špíny, jak jsem se tiskl ke zdi, jsem se zadíval na nebe. Nikdy jsem tady nahoře nebyl. Taky řekněte kolik lidí čistě z romantiky vyleze během svého života na střechu svého činžáku. Tenhle aspekt života soukromého detektiva je k nezaplacení. Dostanete se do situací, které by vás jinak ani ve snu nenapadly. Zvedl jsem se, zatracený žebra, určitě mi kvůli těm grimasám přibyde pár vrásek, a došel k plechovým dveřím vedoucím k požárnímu schodišti.
Dole na ulici byl mumraj. Hasiči, policajti, zdravotníci, novináři (kteří šli náhodou kolem, to určitě), obyčejní pracující, které drama pondělního rána zajímalo víc, než to, za čím původně spěchali do práce. Nechal jsem je jejich zájmům a rozhodl se vydat se proti proudu ulice. Vítr foukal o trošku víc, než by bylo příjemné, takže jsem zvedl límec a plul vlastním světem jako ledoborec, jehož účelem je bořit, ale na druhou stranu bez masy ledu kolem sebe postrádá smysl svojí existence. Věčně zamrzlé krajiny mají pro ty, kdož už uvykli se v nich pohybovat, nekonečně unylých půvabů. Jejich historie i jejich budoucnost je ale vždycky zajímavější než jejich přítomnost. Nebo to tak aspoň cítí.
rev

Byl jsem zvyklý, když přišla chuť, zastavit se na pár piv a jednu Bloody Mary v putyce Bílá labuť. Vždycky jsem přemýšlel, proč "Bílá". Ten název tím ztratil šanci být jakkoli originální. Černá, dřevěná, červená, mrtvá, tančící, cokoli, ale bílá? Nicméně Smutnej Pete, majitel a jediná obsluha v tomhle pajzlu, byl můj nejoblíbenější barman, … minimálně v téhle ulici. Nabídka nápojů tady je už asi třicet let nejspíš stejná. Dva druhy piv, jeden koktejl (že by proto byl můj oblíbený?), dva druhy čaje, kafe s rumem, kafe bez rumu, jeden bourbon, jedna vodka, a to je asi tak všechno. Ale lidi sem choděj rádi. Smutnej Pete kdysi koupil tohle místo jako obchod se dvěmi místnostmi. Druhá místnost byla sklad. Pete chtěl prodávat jakési smíšené zboží. Ale nakonec převládla jeho láska k chlastu, vyboural stěnu a udělal z toho bar. Chodím si sem sednout, když za sebou potřebuju zavřít dveře a bejt sám se sebou. Bílá labuť je plná zákoutí. Mezi dřevěnými lavicemi se plouží smutnej Smutnej Pete, a občas je i sám překvapený, že za tím či oním rohem ještě někdo sedí. Ale tady si někdo nestěžuje, že by nebyl dostatečně rychle obsloužen. Sem si choděj lidi odpočinout. A to, co si objednali, pijou tím správným tempem tak, aby až půjde Pete zase okolo, aby jim to vyšlo.
Sedl jsem si k oknu, opřel se o lokty a rukama si podepřel bradu. Nebyl to smutek, člověk vždycky jde zase dál a zas taková ztráta to nebyla, kancelář (a byt) je jenom kancelář (a byt), ale jde o to, že někomu tahle situace stála za všechnu tuhle destrukci. Právě v okamžiku, kdy se odněkud objevila ruka Smutnýho Peta a obšťastnila mě půllitrem piva, jsem nabyl přesvědčení, že za touhle malou legrací s ukradeným koněm bude něco víc. Něco, nač bude třeba se zevrubněji podívat.
                                                                      
                                                                *


Druhý den ráno jsem se probudil a přemýšlel o dvou zcela zásadních věcech. Zaprvé - proč se tak často moje chvilkové návštěvy putyky zvrhnou v několikahodinové cosi, co končí v mlhách silnějších než ranní opary řeky Chuang Che, a zadruhé, kde to, zatraceně, jsem a spím?! Vzepřel jsem se na loktu a palanda pode mnou hrozivě zavrzala.S přemáháním jsem se rozhlédl. Všechno kolem bylo cizí, smrdělo jako doupě, kde se stovky let postupně schovávaly desítky bojovníků odboje a vůbec, odkdy Picasso fušuje do reality. Z hloubky vlastní prázdnoty jsem začal lovit těžko dosažitelné vzpomínky. Co jsme to proboha pili? A s kým? Dvě piva, jednu Mary, to ještě sám. Potom Pete… Pete? Ten přeci nikdy s nikým nepije?! Dokonce myslím, že jsem ho ani nikdy neviděl sedět. Přesto bych přísahal …. A taky jsem měl dojem, že Pete mluvil, což je taky věc neobvyklá, obvykle jenom kývne a vy mu kývnete zpátky, jakože dneska samozřejmě zase to samé (a mohli jste přijít poprvé po deseti letech, co jste tu nebyli, a zase ..kývnutí..kývnutí…pivo, Mary). Proč by Pete se mnou mluvil? No dobře, mluvil, vzpomenu si později, a co se dělo pak? Pete přivedl nějakého kluka, vypadal asijsky, ale věk tak
dvanáct let, podpíral mě a vedl falešně nasvícenou tmou, rosa mě studěla za krkem. Nechtěl jsem, aby se o mě staral malej Číňan či kdo, ale nohy mi moc nesloužily, vypili jsme s Petem velký množství strašných věcí, myslím věcí, které se pijou jen na asijských tržnicích po soumraku nebo tak něco. Proč ten Pete se mnou mluvil? Proč mám pocit, že to bylo naléhavé? Kluk mě vlekl snad přes půl města. Nakonec zaklepal u jedněch dveří. Bum. Už si vzpomínám. Tady v patře je..ehm, ubytovna, pro slečny, které pracují dole. Teď tu ale děvčat moc není a několik pokojů je volných. Promnul jsem si oči. Bože, to ještě tak, až budu Kate vyprávět, že na mě mluvil Smutnej Pete, že se mnou něco nejspíš zakázaného pil, že mě zachránil malý Asiat, že jsem strávil noc v bordelu, tedy čistě ozdravný pobyt, hm Franku, jde to s tebou zase tím správným směrem. Usmál jsem se pod pomyslné vousy a posadil se. Žebra se připomněla, aby toho nebylo málo, a to už jsem se musel opravdu začít smát. Chraplavý zvuk, který mi vyšel z úst, měl pramálo společného se smíchem, ale byl to můj zvuk, tak co. Potřeboval bych kafe. Tedy ne, že by mi chutnalo nebo pomáhalo, ale lidi ho v těchhle chvílích pijou, ne?

                                                         *
Kate jsem zavolal z budky. Podle hlasu byla ráda, že mě slyší, a já, přiznejme si to, jsem byl rád, že slyším ji. Nechal jsem se pozvat na snídani, udělala volská oka, kus slaniny, tedy spíš špeku, omlouvala se, že nic lepšího nemá, že to zbylo od vaření, ale to mi bylo úplně jedno. Měl jsem dojem, že jsem už tři dny nejedl, a snad i to protivný kafe z hrnku, o který jsem se spálil do rtu, mi udělalo dobře. Kate pak už musela jít, nechala mě, a to mě dost překvapilo, ať u ní zůstanu, osprchuju se, klidně si odpočinu, a tak. "Pak jenom zabouchni, stejně tu není co ukrást," zašveholila, zavoněla ve vzduchu něčím, co bych asi nazval levandulí, cvakly dveře a já zůstal v jejím bytě sám. Bylo to vlastně úplně poprvé, co jsem byl u ní doma. Taky znáte tenhle zvláštní pocit, kdy jste poprvé doma u někoho, koho už dlouho, a myslíte si, že dobře, znáte? Pak si to všechno dáváte dohromady, objevujete nová zákoutí duše svého přítele, některé souvislosti až teď do sebe zapadnou, jste v jeho soukromém, vnitřním světě. Nechtěl jsem jí brát její soukromí, ale stejně mi to nedalo, aspoň trochu se neprojít a necítit její přítomnost v místech, kterým ona důvěřuje, kde se ukládá na pohovku večer, když je unavená, ve věcech, které bere do ruky jen ona. V celém bytě byla cítit Kate, možná to bylo tou levandulí, všude byly kousky jejího života, minulost, přítomnost, i trocha věcí příštích. Cítil jsem ohromný příliv energie z toho, že mě tady nechala, ten osvobozující pocit důvěry, tu volnost.

Frank Downer - Případ ukradeného ryzáka ... část 1

Nechtělo se mi ani umřít, ani žít dál. Bourbon ve sklenici obtékal kostky ledu a stíny z ulice vytvářely v místnosti atmosféru poklidu a míru. Seděl jsem ve svém oblíbeném křesle a pokoušel se nemyslet na silnou bolest, která prostupovala každičkým kouskem mého těla. Nestává se mi často, že bych dostal takovouhle nakládačku, ale v téhle branži prostě semtam něco přiletí. Kate bude zase posté chtít, abych jí dal zapravdu ohledně téhle práce. Musel jsem se pousmát - a jestli přijde sem, tak taky ohledně tapet. Tenhle byt-kancelář se mi povedlo získat především díky laskavosti jednoho přítele. Tehdy to bývaly kanceláře nějaké účetní firmy a v tomhle stylu to tady všechno zůstalo. Dal jsem si sem akorát postel a tohle křeslo. Ale jednu věc tady účtaři měli parádní, i když je to asi sotva zajímalo. Výhled z dvanáctého patra dokázal přispět k někdy tolik potřebnému nadhledu jako máloco. Teď to ale moc nešlo. Ti tři chlapíci mi chtěli dát najevo, že si mám vzít raději dovolenou, než čmuchat kolem záležitostí jejich šéfa. To ovšem nepřichází v úvahu. Za ten přepychový výhled je třeba náležitě zaplatit. A lidi, kteří si mě najmou, mi dají peníze jen za práci, která je dokončená. Protože nemám nijak zvlášť v oblibě bílé pláště, spolehnu se, jako už poněkolikáté, na léčivé schopnosti doktora bourbona.
                                                           *
Včera v podvečer jsem se nechal taxíkem odvézt za město, na odbočku k úzké lesní cestě vedoucí ke statku, stájím a venkovskému sídlu Emille Morgana. Nemám rád tyhlety týpky, kteří se ohánějí spoustou peněz a myslí si, že si za ně můžou koupit cokoliv a kohokoliv. Možná v tom bude ode mě troška závisti, taky by mi nevadilo nechat si k bazénu nosit long drinky od spoře oděných barmanek. Nicméně to mi případně pomůže jedině v udržení správného provozního naštvání, abych se držel stopy jako ohař. Každé soukromé očko podle mě má něco, co ho pohání. Nějaká malá soukromá válka odrážející křivdy minulosti nebo touhy okamžiků příštích. Zabouchl jsem za sebou dveře taxíka a vydal se na takovou malou letní procházku.
Podle informací měl být statek odsud asi dva a půl kilometru daleko. Jednak jsem se chtěl přiblížit pokud možno nepozorovaně, jednak jsem poslední dobou trochu moc seděl na zadku a Kate si čas od času neodpustí poznámku o čím dál tím méně sportovních rysech mé postavy, takže jsem usoudil, že trocha pohybu mi jenom prospěje. Úkol, na který jsem najatý, je vlastně docela jednoduchý. Zjistit, jestli Morgan byl tím, kdo ukradl mému klientovi ze stájí slavného hřebce. Nechápal jsem, nač by někomu, kdo bydlí ve stejném městě, měl být lehce rozeznatelný kůň, ale dostalo se mi vysvětlení, že takoví šampioni se zcizují především kvůli genům. Nemusí se už do smrti objevit nikde na závodní dráze, ale kvality, které v sobě nosí, předá svým potomkům. A kvalitní krev je základem úspěchu dostihových koní.
Když jsem dorazil k ohradě, ohraničující pozemky, ke kterým jsem mířil, lehce zchvácený jsem se proklínal kvůli nápadu udělat něco pro své zdraví. Zezačátku jsem asi nasadil příliš vysoké tempo a teď jsem funěl jako po maratonu na olympiádě. Opatrně jsem přelezl ohradník, kterým ve třech čvrtinách výšky procházel drát elektrického vedení. Emille choval krom koní také hovězí dobytek, především ty druhy, které poskytují ty obrovské výtečné steaky. To je jediná věc, za kterou můžu Morgana pochválit. Doufal jsem, že se dostanu ke stájím koní dříve, než si mě všimne některý obyvatel téhle ohrady. Odjakživa mívám zvláštní pocit v kolenou, když na mě útočí zvíře s větší hmotností, než mám já. I přes pomalu se rozprostírající šero soumraku jsem zahlédl stádo budoucích steaků pást se ve vzdálenosti asi 200 metrů ode mě. Podstoupil jsem tohle riziko s tím, že se vyhnu jinému, totiž hlídačům rozestaveným podél příjezdových cest. Až na malé vzrušení ke konci diagonální cesty pastvinou, proběhla cesta celkem klidně. Když už jsem se jal přelézat ohradník, přiběhl se
na mě podívat jeden pěkně rohatý dáreček, a kdyby se mi nohavice nezachytila za oko pletiva, mohlo to být docela snadné. Ale stihl jsem to a mohl na tu příšeru udělat obličej vypovídající cosi o mém názoru na
hovězí mozek. Prostě je nemám rád.
Podél nízkých budov s malinkými podlouhlými okýnky jsem se plížil k místům, kde jsem tušil koňské stáje. Snažil jsem se držet ve stínu a tahle taktika mohla docela dlouho fungovat, kdych ovšem nezavadil loktem o kolečko opřené o jednu ze zdí. Rámus, který to způsobilo, plus rámus, který způsobilo to, že jsem se ho snažil zachytit, okamžitě přitáhlo nevítanou pozornost tří strážných. No a zbytek už je nabíledni a následky pociťuju ještě dnes ráno.
                                                *
old

Nikdy jsem nepochopil, co ke mně Kate táhne. Ona je fešná čtyřicátnice a snaží se prosadit mezi záplavou žen a mužů nabízejících pojistné smlouvy lidem, kteří nechápou, proč by si měli dát cokoliv pojistit, a taktéž nechápou, jak takhle protivnou práci může někdo dělat. Já jsem o deset let starší než ona a prošel jsem víc zaměstnáními, než Kate podepsala smluv. V současnosti jsem na volné noze a lovím zločince, hledám ztracené předměty a provádím jinou důležitou detektivní činnost. Nikdy jsem se Kate neptal, proč si nezaložila vlastní rodinu a ona se mě na oplátku neptá, odkud znám lidi z obou břehů zločinu. Ani ona, ani já se nesnažíme mít spolu nějaký vztah. Zřejmě jen potřebujeme někoho, kdo v tomhle světě představuje nějakou jistotu. Někdy se nevidíme týden, jindy tři měsíce. Pak zajdeme na pivo a jentak si popovídáme. Věřte mi, že po všech těch hovorech s lidmi, kteří si neustále na něco hrají, lžou, předstírají zájem nebo nezájem, nebo cokoli jiného, je to balzám na nervy. Kate si někdy nemůže pomoct a přenáší do naší konverzace něco z ženské starostlivosti, a tehdy si já nemůžu pomoct a vnesu do naší konverzace něco z mužského buranství. Prostě takhle.
Zazvonil telefon. Většinou volají lidé, které už znám. V telefonním seznamu je vedle mého jména jen uvedena praxe soukromého očka. Nic víc. Takže se mi většinou ozývají spíš lidé, kteří na mě dostali kontakt od někoho jiného, nebo lidi, kteří souvisejí s případem, na kterém pracuju. Píchlo mě v žebrech, když jsem zvedl jsem sluchátko. "Downer", ztěžka jsem vydechl a snažil se popadnout dech. "Dobrý den, Franku," zazněl hlas, který mi nikoho nepřipomínal. "My se známe, pane...?", nechal jsem úmyslně otázku otevřenou. "Vy mě neznáte, ale já vás znám, a to úplně stačí, Franku", pronesl volající samolibě. "A dnes je to naposledy, co s vámi mluvím takhle slušně. Pokud nepřestanete čenichat kolem věcí pana Morgana, bude včerejší varování jen lehkou rozvičkou oproti tomu, co přijde, Franku. Doufám, že si rozumíme." Začínal jsem mít toho blba tak akorát dost. "Pokud si máme rozumět, pane Tajemný, začneme u toho, že pro vás jsem pan Downer. A co se týká vašich výhrůžek", těžko jsem dořekl poslední slova, protože mě zase hrozivě zabolelo v žebrech, "strčte si laskavě tyhle kecy do prdele." Na druhém konci drátu bylo chvíli ticho. Čekal jsem, jestli ještě něco přijde, ale pak klaplo sluchátko, jak volající hovor ukončil. Blbec. Mám úplně nejradši tyhle chytráky, co se schovávají za telefon a dělají se důležitými. Když jde o samotnou akci, sedí někde v kanclu nebo na barové stoličce a jen zpracovávají informace z terénu. Dobelhal jsem se k oknu, přecejenom tenhle výhled je opravdu k nezaplacení. Povytáhl jsem rolety a přimhouřil oči proti probouzejícím se paprskům. Město se pomalu začalo protahovat a zívlo unavenou řekou v dálce na pozdrav novému dni.
V tom se otřásly dveře od bytu jako by do nich někdo kopl. Zcela instinktivně jsem se přikrčil a sunul se k pracovnímu stolu, kde mám v šuplíku některé ze svých zbraní. Co to, sakra, mělo být? Udělala se mi slabá mlha před očima, jak jsem z úplného klidu přešel do energeticky náročné aktivity. Jojo Franku, ani rány tě nenechají si vylízat, hned ti skočí po kebuli. Šátral jsem prsty v šuplíku a nahmatal zbraň. Pak zase ty zvuky. Znělo to jako...jako kdyby někdo přibíjel obraz. Zcela jasné rány kladivem do kovu špikujícího moje vchodové dveře. Co to dopr .... . Vyrazil jsem směrem ke dveřím. Pošlu jim tam pár kulek na uvítanou. Byl jsem už na dva tři metry od dveří, když rány přestaly. Zastavil jsem se a zvedl zbraň. Najednou se rokřičelo několik vrtaček najednou. Bylo pro ně otázkou okamžiku, než projely mými dveřmi a zase zmizely. Pak novými otvory vlezlo dovnitř šestero husích krků a z jejich konců začal mohutnými přívaly tryskat benzín. Vypálil jsem doprostřed dveří a zároveň ucouvnul před sprškou, která dopadla na mé nohy. Ještě tohle. Došlo mi, že střelba mi teď už nepomůže a ucpávání šesti přívodů kapaliny taky ne. Stačilo, aby kdykoli někdo na druhé straně škrtl sirkou a .... Zavřel jsem dveře vedoucí na chodbičku a chystal se na krizové opouštění svého bytu. Otevřeným oknem se dá vylézt na patnácticentimetrovo římsu venku, která vede v každém patře pod oknem kolem dokola. S bolestivou grimasou jsem neváhal a vylezl ven do otevřeného prostoru ve výšce asi čtyřicet metrů nad zemí. Můj ty bože, za zavřenými okny mívá tenhle výhled docela jiný rozměr. Přitisknutý hrudí ke zdivu, začal jsem se sunout do strany. Prsty jsem se přitom přidržoval spáry ve zdi a ještě jsem si stačil všimnout holuba, který se usadil jen pár decimetrů nad
mojí hlavou na okraj ploché střechy. Myslím, že to nakonec vyhrála zapálená sirka. S ohlušujícím rachotem vyšlehl z mých oken ven plamen a společně s ním střepy skla, kusy zdiva a kdovíčeho ještě. Jak se dům otřásl, zakymácel jsem se na svém stanovišti a jak jsem s námahou držel balanc, znovu mě zabolelo všechno, co ve mně snad bolet mohlo. Zařval jsem bolestí a vztekem a jediným zadostiučiněním pro mě bylo holubí pírko snášející se vedle mého obličeje dolů.

22 dubna 2010

Toužíte létat?

Prováděl cvičení, kterému se říká Air priest (vzdušný kněz). Seděl ve vzduchu, jakoby podepřen neviditelným zvedákem a otevřenýma očima si hlídal Bod před sebou. Nohy složené pod sebou, ruce "opřené" před tělem dlaněmi o neexistující stěnu. To, co vnímal, bylo odlišné od toho, co vnímají ti, kteří necítí energii nebo jí nerozumí. Dokonale "viděl" celým povrchem svého těla modré záblesky elektrické energie vycházející z těla ven kůží. Měly opačný náboj než vzduch kolem a tvořily tak kolem Winga souvislou vrstvu, díky které seděl v prostoru zapřený jako pták podpíraný vzdušnými proudy.

steaky
Pokud milujete pocit volnosti, pokud chcete létat, pokud ... přečtěte si knížku Na střechách, nebo její pokračování Bratrstvo. Obě jsou tady volně ke stažení....

Autorské čtení v Le Consulat 12. června 2025

  "Nikdy nebudu číst před lidma! Je to naprosto idiotský. Když si budou chtít něco ode mě přečíst, přečtou si to sami."  No a takh...